Novak Đoković je preko svog sindikata igrača PTPA angažovao advokate i kreće u borbu za prava tenisera.

Novak Đoković unajmio advokate, kreće borba za revoluciju u tenisu
Foto: Novak Đoković - Instagram | Đoković angažovao advokate

Novak Đoković nikad se nije plašio da kaže ono što misli, čak i kada zna da to može da mu nanese štetu i napravi probleme. Uostalom, odlukom da osnuje sindikat igrača PTPA i da krene u borbu protiv ATP i da se bori za prava tenisera najbolje govori tome u prilog. Sada je otišao korak dalje i angažovao je advokate!

PTPA, čiji je on osnivač, kreće u borbu sa ATP zbog pretrpanog kalendara, prevelikog broja turnira i sve većih obaveza koje imaju teniseri. Sezona se završava sredinom novembra i počinje već krajem decembra, što znači da imaju oko mjesec dana za odmor. Zato je Novak riješio da "udari" još jače. Sprema se "zemljotres" kakav do sada nije viđen...

"PTPA je angažovala nekoliko globalnih advokatskih firmi kako bi promijenila potpuno strukturu tenisa. Glavna poenta ove akcije leži u tome da prosječan teniser radi previše i ima premala primanja za standard planetarno popularnog sporta. Djeluje da bi revolucija mogla da krene iznutra", navodi se u tekstu britanskog Telegrafa.

Mnogi igrači se bune i javno pričaju o svim tim problemima. Govorili su to na konferencijama za medije, a prije samo nekoliko dana je objavu na X-u imao Stefanos Tsitsipas koji je ubrzo poslije toga izbrisao. Spekuliše se da mu je to neko savjetovao da uradi.

"Potrebe za promjenama su sada hitnije nego ikad. ATP i WTA kalendari su takvi da nemamo odmor. Sa liderima kakav je Novak Đoković priče oko promjene kalendara koje bi više odgovarale igračima dobijaju sve više pažnje", napisao je Tsitsipas.

Jedan od direktora PTPA sindikata Ahmad Nasar pričao je baš o tim problemima sa kojima se igrači suočavaju.

"Tenis je drugi najgledaniji sport po našim podacima, odmah iza fudbala i uprkos tome je tek deveti kada se gleda zarada. Četiri grand slama godišnje igračima donose između 14 i 16 odsto ukupne zarade, dok recimo košarkaši u Americi dobijaju oko 50 odsto povratka novca na isti način", rekao je Nasar.

Istakao je i koliko je sve to u stvari opasno.

"Reforme u tenisu su potrebne, jer igrači imaju najviše da izgube. Neki ne osjećaju hitnost, ali svaki put kada sportista izađe na teren njegova karijera može da se završi. Čak i ako se to ne dogodi, njihove karijere traju veoma kratko", istakao je Nasar i dodao da se angažovanje advokata u ovom procesu neće fokusirati samo na ATP i WTA već i na ITIA (agenciju za teniski integritet) koja se bavila i kontroverznim slučajom dopinga Janika Sinera.

Ukoliko dođe do pravnog procesa i pokretanja tužbe problem bi mogao da nastane u vezi sa egzibicionim turnirima.

Primjera radi egzibicija "Šest kraljeva" u Saudijskoj Arabiji svakome od šest učesnika daje 1,5 miliona eura samo za učešće (Đoković, Nadal, Alkaraz, Siner, Medvedev i Rune).

Promjene u rasporedu mogle bi da utiču i na te turnire i da dovedu i do potencijalnih zabrana za učešće na nezvaničnim turnirima.