Trudnoća izaziva velike, već poznate promjene u ženskom tijelu, a novo istraživanje pokazuje da mozak također prolazi velike promjene, neke prolazne, a neke dugotrajne.

Reorganizira li se ženski mozak tokom trudnoće?
Foto: Ilustracija | Stanje koje nosi velike promjene

Naučnici su rekli da su prvi put mapirali promjene koje se odvijaju dok se ženski mozak reorganizira kao odgovor na trudnoću, na temelju skeniranja obavljenih 26 puta, počevši od tri sedmice prije začeća, tokom devet mjeseci trudnoće i zatim dvije godine nakon porođaja. 

Istraživanje je dokumentovalo široko rasprostranjeno smanjenje volumena kortikalne sive tvari, naboranog područja koje se sastoji od najudaljenijeg sloja mozga, kao i povećanje mikrostrukturnog integriteta bijele tvari smještene dublje u mozgu, piše Večernji list

Obje promjene poklopile su se s porastom nivoa hormona estradiola i progesterona.

Siva tvar sastoji se od staničnih tijela moždanih živčanih stanica, dok se bijela tvar sastoji od snopova aksona, živčanih stanica koje prenose signale u vezama na velike udaljenosti kroz mozak.

"Prilično je šokantno da u 2024. nemamo gotovo nikakvih informacija o tome što se događa u mozgu tokom trudnoće. Ovaj rad otvara više pitanja nego što daje odgovora, a mi samo grebemo po površini tih pitanja", rekla je Elizabeth Chrastil, kognitivna naučnica sa Sveučilišta u Kaliforniji, ujedno i subjekt ovog istraživanja.