Pravila znače da će kompanije koje prodaju više odjeće i obuće vjerovatno morati i platiti više za gospodarenje otpadom.

H&M, Zara i druge kompanije kreću u akciju prikupljanja stare odjeće
Foto: Tuzlanski.ba

Najveće španjolske modne kompanije od aprila iduće godine namjeravaju početi prikupljati odbačenu odjeću u sklopu dobrovoljnog pilot-programa za upravljanje tekstilnim otpadom u skladu s propisima EU, koji bi trebali stupiti na snagu 2026. godine.

Među deset brendova koji će sudjelovati u tom projektu, u sklopu kojeg će se odvajati tekstil i obuća od ostalog otpada da bi se kasnije ponovno iskoristili ili reciklirali, vlasnici su kompanija Zara Inditex, H&M, Decathlon, Ikea i Primark, objavili su organizatori projekta pod nazivom Re-viste

Španiju čeka konačno odobrenje novih propisa EU, koji će od država članica zahtijevati odvajanje tekstila od ostalog otpada, prije nego što modnim kompanijama objelodani pravila.

Troškove gospodarenja tekstilnim otpadom snosit će te kompanija, rekla je modnim liderima na događaju u Madridu Marta Gomez, direktorica za procjenu kvalitete i okoliša pri ministarstvu energetske tranzicije.

Propisi EU neće stupiti na snagu prije 2026. jer će vlasti kompanijama dati najmanje godinu dana da se prilagode, rekli su vladini dužnosnici i izvori iz modne industrije.

"Propisi nam ukazuju na put koji trebamo slijediti, no mi smo odlučili ne čekati na ispunjenje zakonskih pravila", rekao je Andres Fernandez, predsjednik Re-viste i voditelj održivosti u maloprodaji Manga, kompanija koja je dio projekta.

Prosjek odbačene odjeće u Evropi je sedam kilograma po osobi godišnje

Pravila znače da će kompanije koje prodaju više odjeće i obuće vjerovatno morati i platiti više za gospodarenje otpadom.

Prema službenim podacima, u Španiji se samo 12 posto rabljene odjeće prikuplja odvojeno, a 88 posto završava na odlagalištima. Svaki stanovnik Španije godišnje odbaci 20 kilograma odjeće u usporedbi s prosjekom od sedam kilograma u Evropi.

Tokom jednogodišnjeg pokusa Re-viste planira postaviti više desetaka kontejnera na raznim mjestima - u crkvama, trgovinama, trgovačkim centrima i na ulicama, da bi se otpad mogao odložiti u vreće i odvesti u pogone na razvrstavanje.