Foto: Tuzlanski.ba

Tradicija pravljenja sepeta, korpe opletene prućem, čija je osnovna namjena prenos tereta, već stoljeće se njeguje u mjestu Arslanliju, u Turskoj. To je na neki način postao porodični posao jer muškarci ih prave uz pomoć žena.

Jedan od žitelja Aslanlija Ibrahim Topcuoglu kazao je za Anadolu Agency (AA) da se u Arslanliju nekoliko porodica bavi ovim zanatom.

Sepete prave devet mjeseci, pojašnjava Topcuoglu, a prodaju ih pred kraj godine i na taj način zarađuju za egzistenciju. Proizvode ih u različitim veličinama. Za pletenje jednog sepeta, u zavisnosti od njegove veličine, potrebno je između sat i dva, a rade se ručno. Prave se od različitog pruća, a za njih vlada veliko interesovanje u mnogim turskim gradovima.

"Pravljenje sepeta je tradicija koja se u ovom mjestu njeguje stoljeće, a prenosi se sa koljena na koljeno. Muškarci u ovom mjestu, umjesto da slobodno vrijeme provode u kahvedžinicama, sa suprugama prave sepete. Pomažu im i djeca", istakao je Topcuoglu.[video width="640" height="352" flv="http://tuzlanski.ba/wp-content/uploads/2015/03/aa_video_20150314_4777669_sd_4_3_w.flv"][/video]

Prema njegovim riječima, ovaj zanat ih čini jedinstvenim i na taj način u mjestu vlada zajedništvo.

U Arslanliju u proizvodnji sepeta učestvuju svi članovi porodica. Na taj način rade i kada dobijaju česte narudžbe iz firmi. Zajedništvo u ovom turskom mjestu se dokazuje kada dobiju velike narudžbe od firmi pa pomažu jedni drugima.

Mehmet Kivrak je također, jedan od čuvara starog zanata. Ovaj 47-godišnjak pruće skuplja na svom zemljištu nakon čega ga obrađuje i pravi sepete.

Kivrak ističe, da u devet mjeseci napravi oko 3.000 sepeta od pet i 25 kilograma. Cijena, zavisno od veličine, se kreće od jednog do šest eura.