BH novinari apeluju na medije da ne produbljuju jaz za vrijeme pandemije
Foto: Tuzlanski.ba

Upravni odbor Udruženja BH novinari upućuje javni apel medijima, novinarima, urednicima, vlasnicima medija, oglašivačkim agencijama i medijskim organizacijama da svojim djelovanjem i medijskim sadržajima ne doprinose produbljivanju jaza unutar medijske zajednice u Bosni i Hercegovini u periodu pandemije virusa "Covid-19", jednako teškog i izazovnog za sve aktere na bosanskohercegovačkoj medijskoj sceni.

UO BH novinara ocjenjuje da je posljednjih deset godina medijska industrija u BiH slabila, kako navodi u saopćenju, zahvaljujući ciljanim i neracionalnim postupcima državnih vlasti i institucija, "čije odluke nisu doprinosile jačanju domaćeg medijskog tržišta, već favorizovanju samo pojedinih medija i promovisanju medijskog klijentelizam, umjesto medijskih sloboda i profesionalnog novinarstva". Nije manjkalo, smatraju u UO ovog udruženja, ni netrasparetnog finansiranja medija, kao ni pogodovanja medijskim akterima izvan granica BiH.

'Sličnom nepoštivanju bh. medijske industrije i političkim uticajima na medije svjedočimo i u ovom periodu, kada ni jedna državna institucuja, vlada ili ministarstvo nisu ni predložili a kamoli uvrstili medije, marketinške agencije, medijske organizacije i udruženja u program ekonomske pomoći, finansijskih olakšica ili drugih tržišnih pogodnosti sprečavanja ekonomskog kolapsa. Naprotiv. Lokalne vlasti ne smatraju medijsku industriju, novinare i druge medijske profesionalce ugroženom zajednicom, računaju na svoje pojedinačne interese i uticaje, te ponavljanje ustaljene prakse povezivanja ekonomske podrške medijima sa političkom poslušnošću' - navodi se u saopćenju UO BH navinara.

Pozivaju sve poslodavce u medijskoj industriji na profesionalno jedinstvo, solidarnost i kreiranje zajedničkog programa ekonomskog oporavka medijske zajednice u BiH, bez obzira na pojedinačne uredničke politke, poslovne interese ili druge preferencije. Podjele unutar medijske zajednice, različiti pristupi i sukobljavanja, a naročito otpuštanja novinara i smanjenje broja uposlenih, "pogoduju jedino vlastima i njihovim diksriminatornim praksama, nisu u interesu javnosti i jačanja slobodnog i odgovornog novinarstva".

Odbor također smatra da se samo jedinstvenim nastupom cjelokupne medijske industrije prema svim nivoima vlasti i političkim centrima moći u BiH, te na osnovu programa koji će odražavati minimum zajedničkih profesionalnih interesa i potreba, mogu savladati trenutne finansijske teškoće i dugoročno umanjiti posljedice ekonomske krize izazvane pandemijom koronavirusa.