Svjetska zdravstvena organizacija nedavno je upozorila da su lijekovi s crnog tržišta potencijalno opasni te da postoji mogućnost da je riječ o krivotvorenim proizvodima koji su mogu biti opasni za život i zdravlje ljudi.

Prevara sa lažnim proizvodima na bh. tržištu: Ne kupujte lijekove i dodatke ishrani putem interneta
Foto: Ilustracija

Pojava sumnjivih lijekova, preparata i dodataka prehrani na tržištu Bosne i Hercegovine nije nikakva novost.

Iz nadležnih institucija već godinama apeluju na stanovništvo da ne nasjedaju na prevare te da lijekove i dodatke prehrani kupuju isključivo u za to ovlaštenim trgovinama, a ne preko interneta.

Najnoviji primjer prodaje u najmanju ruku sumnjivog preparata koji navodno pomaže kod oštećene hrskavice i bolova u koljenima, kukovima, ramenima dolazi iz Mostara, piše Večernji list BiH.

Naime, u jednoj Facebook grupi objavljeno je upozorenje kako se telefonski nude tablete koje su navodno kolagen. Oni koji ih nude predstavljaju se kao uposlenici JP Centar za zdravlje, a pakovanje od 30 tableta navodnog kolagena prodaju za 65 KM. Kako bi djelovali uvjerljivije, u svom pozivu potencijalne kupce uvjeravaju kako je za kupnju moguće dobiti refundaciju od Zavoda za javno zdravstvo.

Na loše urađenoj deklaraciji stoji kako je zemlja porijekla Njemačka, a uvoznik za BiH navodna kompanija Herbikon d. o. o Čapljina. Pokušavajući pronaći ovu kompaniju na Googleu vidljivo je da ne postoji, odnosno nije registrovana.

Navodni proizvođač je firma Vitabiotics, a tablete su, kako tvrde, proizvedene početkom februara ove godine te imaju rok trajanja do kraja 2027. godine. Kako stoji u upozorenju objavljenom na Facebooku, telefon s kojeg su zvali prodavači povezan je s Olx profilom za prodaju poljoprivrednih mašina. Kada su upitani da kažu adresu, ID broj, poklopili su slušalicu.

Sve navedeno ukazuje na to da je riječ o sumnjivom proizvodu koji ne bi trebalo konzumirati. Zanimljivo je spomenuti kako firma Vitabiotics, koja je na njima navedena kao proizvođač, uistinu postoji i uistinu proizvodi tablete kolagena. Međutim, riječ je o firmi iz Velike Britanije, a originalna kutija njihova kolagena od 30 tableta se prodaje po cijeni nešto manjoj od 30 KM te izgledom nimalo ne nalikuje na ovu za koju telefonski prodavači traže 65 KM.

Valja podsjetiti kako je nezakonita trgovina lijekovima ugrađena i u Kazneni zakon BiH. Naime, prema ovom zakonu za nezakonitu trgovinu lijekovima propisuje se kazna između jedne i deset godina zatvora. Inače, Svjetska zdravstvena organizacija prije nekog vremena je upozorila da su lijekovi s crnog tržišta potencijalno opasni jer nisu prošli zakonske kontrole. Naveli su i kako postoji velika mogućnost da je riječ o krivotvorenim proizvodima koji su potencijalno opasni za život i zdravlje ljudi.

Pojava lažnih lijekova primijećena je u svim dijelovima svijeta, a uglavnom se prodaju na pijacama i internetu. Nerijetko lažni lijekovi nađu put i do klinika i bolnica, navodi SZO.

Iz krovne organizacije objašnjavaju da je krivotvoreno oko deset posto lijekova koji se prodaju na tržištima nerazvijenih i srednje razvijenih zemalja. Takvi lijekovi najčešće ne sadrže aktivni sastojak, dok su neki od njih otrovni jer sadrže potencijalno smrtonosne razine pogrešnog aktivnog sastojka ili druge otrovne hemikalije. Neki od njih su kontaminirani bakterijama pa konzumacija takvih može biti potencijalno smrtonosna, ističu iz SZO-a.