Radi se o ekonomskoj isplativosti. Istraživači Evropske svemirske agencije (ESA) zaključili su da bi na Mars u bliskoj budućnosti trebala letjeti isključivo ženska posada.
Prema naučnicima, 4 astronauta, čija će misija na Crvenom planetu trajati nešto manje od tri godine odnosno 1080 dana, koštat će 158 miliona dolara približno 283 miliona KM, manje od muške posade. Radi se o tome da žene u prosjeku troše 29% manje kisika, 26% manje kalorija i 18% manje vode.
Naučnici su do ovog zaključka došli nakon proučavanja podataka svih ljudi koji lete u svemir. Prema ESA-i, za 1080 dana četiri žene trebat će 1.700 kg manje hrane, što je čak 10% nosivosti teške rakete SpaceX Falcon Heavy kojom planiraju poslati astronaute na Crveni planet. Ovi podaci ukazuju na brojne potencijalne prednosti isključivo ženskih posada u budućim misijama istraživanja svemira, prenosi Tuzlanski.ba.
Također u svojoj analizi istraživači napominju da ženski timovi češće nego muški rješavaju sukobe bez nasilja i skloniji su saradnji, budući da nisu pod uticajem hijerarhijskih društvenih struktura.
Zanimljivo je da su još 1959. godine jedan od pionira američke svemirske medicine, general Don Flickinger i doktor William Randolph Lovelace, rekli da, s praktičnog stajališta, žene treba slati u svemir. Uz već najavljene kriterije štednje kisika i proizvoda, svoj su stav obrazložili činjenicom da žene imaju manje srčanih udara, a reproduktivni sistem nije toliko izložen zračenju.
Ipak, još nije poznato kada će se održati prva ekspedicija na Mars. Elon Musk je prošle godine najavio da će se prvi let s ljudskom posadom na Mars održati 2029. godine. Međutim, ovo su samo predviđanja i datumi se mogu pomaknuti, piše Fishki.net.