Preko noći izgubio 30 milijardi dolara!
Foto: Tuzlanski.ba

Dabogda imao pa nemao – jedna od najtežih kletvi, a upravo tu sudbinu ovih dana proživljava Eike Batista, bivši milijarder kojeg su odnedavno mediji prozvali brazilskim Donaldom Trumpom.

eike batista

U časopisu Forbes još je prije godinu dana bio osmi najbogatiji čovjek svijeta, a bogatstvo mu je procijenjeno na otprilike trideset milijardi američkih dolara. No prije nekoliko dana, doslovno preko noći, izgubio je devedeset posto svog imetka. Naime, investicijski fond iz Abu Dhabija Mubadala Development preko noć je ulaganja u Batistine tvrtke pretvorio u dugove čime je srušio vrijednost svih Batistinih tvrtki na neslućeno nizak nivo.

Stalno osnivao firme

– To je najveći pad vrijednosti neke firme u povijesti, ustvrdio je finansijski analitičar Mark Warner. A do prije nekoliko mjeseci Batista je bio oličenje brazilskog sna. Počevši karijeru još kao dječak, sedamdesetih godina, i to kao prodavač osiguranja "od vrata do vrata" u Njemačkoj i Belgiji, gdje je njegov otac, inače nekadašnji brazilski ministar rudarstva, radio u diplomatskom predstavništvu, Eike Batista stekao je prva prodajna iskustva. Posao mu je išao tako dobro da je, kada mu je bilo samo 18 godina i kada u mu se roditelji vratili u Brazil, ostao sam u Europi nastavljajući posao prodajnog predstavnika jedne osiguravajuće kuće. Završio je i fakultet u njemačkom Aachenu diplomiravši na studiju mašinstva, Kad su mu bile 23 godine, vraća se u Brazil, osniva firmu za promet zlatom "Autram Aureum" te godinu i pol poslije imetak mu se procjenjuje na šest miliona američkih dolara. Zahvaljujući svom obrazovanju i istančanom osjećaju za posao, uskoro pokreće i prvi potpuno mehanizirani rudnik zlata u Brazilu, osniva firme.

Tada se činilo kako je samo nebo granica mladom Batisti. Oženio se modelom Lumom de Olivierom, počeo se baviti i brzinskim trkama u čamcima. Tokom devedesetih držao je brazilski, američki i svjetski rekord u brzoj vožnji supermoćnih čamaca. Uza sve to, neprestano je osnivao nove firme, ulagao sve više i više. Djelatnost je u posljednjih dvadeset godina s rudarstva proširio na logistiku, energetiku, naftu, brodogradnju...

Činilo se da sve ide "kao po loju", a još je prošle godine Batista najavljivao kako do 2015. godine planira svrgnuti s trona najbogatijeg čovjeka današnjice – Meksikanca Carlosa Slima.

Dugovi samo rasli

A potom je sve krenulo po zlu. Batistine firme početkom ove godine zbog niza problema počele su zarađivati sve manje i manje, a dugovi su rasli. Umjesto predviđenih 750.000 barela na dan, Batistina je naftna kompanija crpila samo 15.000 barela. Zaduživao se gdje god je mogao, no posao se jednostavno nije povećavao. Investicijskom fondu iz Abu Dhabija prije nekoliko dana je "prekipjelo" i svoja su ulaganja pretvorili u potraživanja, a vrijednost je Batistinih kompanija drastično pala, prenosi, prenosi Dnevni Avaz