U BiH Najtraženiji inžinjeri informatike i elektronike
Foto: Tuzlanski.ba

Pravnici i ekonomisti najkraće se zadržavaju na biroima

\"ljudiNajtraženija zanimanja na svjetskom, ali i na bh. tržištu rada su ona koja se vežu za sektor informacionih tehnologija (IT), odnosno najpoželjniji su diplomirani inžinjeri informatike, elektronike i telekomunikacija. No, potražnja je i za farmaceutima, diplomiranim inžinjerima građevine, knjigovođama.

Sezonski poslovi

Osim toga, u BiH traženi su još i zidari, šivači i varioci. To tvrdi Boris Pupić, stručni saradnik Službe za informiranje Agencije za rad i zapošljavanje BiH.

Napominje da su, prema podacima Zavoda za zapošljavanje FBiH, na evidencijama nezaposlenih u martu ove godine najbrojnija bila zanimanja: KV i VKV - prodavači, automehaničari, bravari, zatim SSS - ekonomski tehničari, maturanti gimnazije, mašinski tehničari, medicinske sestre, te VŠS - ekonomisti, pravnici, nastavnici (raznih smjerova) i VSS - diplomirani ekonomisti i diplomirani pravnici.

- Relativno je visok broj nezaposlenih pravnika i ekonomista, ali su to profesije koje se najkraće zadržavaju na biroima. Kada je u pitanju sezonski rad, najviše naših građana odlazi da radi na jadransku obalu, u Hrvatsku i Crnu Goru, i to su uglavnom zanimanja vezana uz turizam i ugostiteljstvo - navodi Pupić.

Rast nezaposlenosti

Kako kaže, u BiH je, prema posljednjim podacima ažuriranim 31. maja ove godine, na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja prijavljeno 536.520 osoba. U odnosu na isti period prošle godine nezaposlenost je veća za 9.904.

- Krajem aprila 2012. u BiH je bilo 689.985 zaposlenih osoba. Međutim, statistiku o broju zaposlenih vodi Agencija za statistiku BiH te u ovaj broj ne ulaze zaposleni u malim samostalnim trgovačkim radnjama. Od maja prošle godine nezaposlenost je stalno rasla do marta ove godine, kada imamo zabilježen kontinuirani pad nezaposlenosti. U ovom periodu zaposleno je 90.177 osoba, ali je istovremeno za 101.264 osobe prestao radni osnov (otkaz, tehnološki višak, gašenje firmi, odlazak u penziju i dr.) U istom periodu prijavljeno je svega 29.325 zahtjeva za radnom snagom - kaže Pupić.

Oko 200.000 ljudi u BiH radi na crno!

Pupić naglašava da na crno, prema svim relevantnim podacima, u BiH radi između 150.000 i 200.000 ljudi.

- O tome svjedoče i velika neslaganja podataka dobivenih anketom o radnoj snazi i evidentirane nezaposlenosti. Prema anketi o radnoj snazi, koja je jedino međunarodno uporediva i priznata od ILO-a i EUROSTAT-a, nezaposleno je oko 311.000 ljudi, a vidimo da je registrirana nezaposlenost veća od 530.000 osoba - pojašnjava Pupić.

Dnevni avaz / Tuzlanski.ba