Greške zbog kojih iskusniji teže dolaze do novog posla
Foto: Tuzlanski.ba

Iskusniji radnici teže pronalaze priliku za novi posao, a dio “krivice” za to snose i oni sami jer umiju da, potpuno nesvjesno, budu statični prema modernim poslovnim pravilima i podložni predrasudama u odnosu na svoje mlađe kolege.

List 24sata prenosi tekst Huffingtonpost-a u kome se navode greške koje prave iskusniji radnici i to potpuno nesvjesno:

1. Dok su zaposleni ne misle da je potrebno da se dalje usavršavaju

Posao više nije statičan, kao što je to možda nekada bilo. Pozicija koju neko obavlja zahtijeva konstantnu posvećenost i usavršavanje. Ako poslodavac svojim zaposlenima nudi treninge, kurseve, neki ljudi koji su već dugo na tom radnom mjestu vjeruju da su ovi časovi namijenjeni ljudima koji su u firmi od skora pa ih ni ne pohađaju.

2. Misle da će raditi i sa navršenih 66 godina

Ovo je smiješna pretpostavka, naročito u kompanijama koje stalno redukuju troškove. U stvarnosti više nijedan posao nije siguran i za sva vremena. To je još jedan razlog da sebe učinite što sposobnijim.

3. Ne provode vrijeme na poslu družeći se sa mlađim kolegama

Iako mislite da nemate mnogo toga zajedničkog sa kolegama koje su od vas mlađe i po nekoliko decenija, važno je da umijete sa njima, na neki način da podijelite radni prostor.

4. Zapravo nemaju neku strategiju za izlaz ili plan za penziju

Oko 48 odsto njih neće biti u mogućnosti da sebi obezbijedi osnovne troškove po odlasku u penziju. To povlači pitanje, šta i kako to promijeniti?

5. Ne vole da uče od mlađih

Stariji zaposleni uvijek imaju na umu neke svoje stare učitelje. Teoretičar liderstva u biznisu, Robert Dilenschneider kaže da su mlade radne snage veoma sposobne i snalažljive ne samo u svijetu novih tehnologija već i u načinu da prenesu biznis poruku i kaže da bi njihove starije kolege u tome trebalo da ih prate i podrže. Najbolje je ono radno okruženje u kome radnici uče jedni od drugih.