Od djetinjstva živimo u takmičarskom okruženju. Djeca upoređuju svoj tjelesni izgled, porodični status, ocjene u školi i još mnogo toga. I roditelji često primjećuju razlike između svog djeteta i druge djece.
Možda će djetetu zbog toga nešto dobaciti i misliti da će ga tako potaknuti da postane bolje, ali to ponekad može imati negativne učinke. Evo nekoliko razloga zbog kojih ne bismo trebali upoređivati svoje dijete s drugima.
Potiče osjećaj inferiornosti
Prema poduzetnici Meghan Chopri, upoređivanje djece ozbiljno narušava samopouzdanje djeteta i potiče dijete da se osjeća inferiorno u odnosu na druge.
Narušava samopouzdanje
Djeca kritike svoje porodice shvataju vrlo osobno. Mogu pomisliti da s njima nešto nije uredu, posebno ako ih se stalno podsjeća da nisu dovoljno dobra u odnosu na drugu djecu.
Može potaknuti tjeskobu
Tjeskobni poremećaj čest je među djecom koja su podvrgnuta upoređivanjima. Motivacija djeteta se potkopava, a razine stresa i tjeskobe rastu ako se upoređuje s vršnjacima, prenosi index.hr.
Budi osjećaj nepoželjnosti kod djeteta
Najveća tragedija za dijete je biti odbijeno zbog svoje autentičnosti i prilagoditi se onoj verziji koja se sviđa njegovim roditeljima. Odbacivanje u nježnoj dobi, koje možda nesvjesno radite, vrlo je problematično za mentalno zdravlje mališana. (Tuzlanski.ba)