Foto: Tuzlanski.ba

Žena rođena 1903. koja je nevjerojatno bistro rješavala matematičke probleme preminula nekoliko mjeseci nakon što ju je pandemija zaustavila da sudjeluje u štafeti olimpijske baklje.

Japanka koja je proglašena najstarijom osobom na svijetu umrla je u dobi od 119 godina, javili su lokalni dužnosnici u ponedjeljak.

Kane Tanaka rođena je 2. januara 1903. u jugozapadnoj regiji Fukuoka u Japanu, iste godine kada su braća Wright prvi put letjela, a Marie Curie postala prva žena koja je dobila Nobelovu nagradu, piše Daily Mail.

Tanaka je donedavno bila relativno dobrog zdravlja i živjela je u staračkom domu, gdje je uživala u društvenim igrama, rješavanju matematičkih zadataka, gaziranom napitku i čokoladi.

U svojim mlađim godinama, gđa Tanaka je vodila razne poslove, uključujući prodavaonicu rezanaca i prodavaonicu kolača od riže.

Prije jednog stoljeća udala se za Hidea Tanaku 1922. godine, rodila četvero djece i posvojila peto.

Planirala je koristiti invalidska kolica za sudjelovanje u štafeti baklje za Olimpijske igre u Tokiju 2021., ali ju je pandemija spriječila u tome.

Na njezin 119. rođendan, 2. januara, članovi porodice gospođe Tanake rekli su kako se nada da će doživjeti 120 godina.

Žena koja je znala recept za sreću - život u sadašnjosti

Kada je Guinnessova knjiga rekorda prepoznala gospođu Tanaka kao najstariju živu osobu u 2019., upitali su je u kojem trenutku je bila najsretnija u životu.

Žena, koja je do tada jedva govorila, odgovorila je jednom jedinom riječju: 'Sada'.

Dnevna rutina gospođe Tanake tada je bila opisana kao buđenje u 6 ujutro, a poslijepodne je provodila u učenju matematike i vježbanju kaligrafije.

"Jedna od Kaneinih omiljenih zabava je igra Othella. Ona je postala stručnjak za klasične društvene igre, često pobjeđujući osoblje doma za odmor", stoji u Guinnessovoj knjizi.

Lokalni guverner Seitaro Hattori pozdravio je život gospođe Tanake nakon što je preminula 19. aprila.

"Radovao sam se što ću vidjeti Kane-san na ovogodišnjem Danu poštovanja prema starijima (japanski nacionalni praznik u rujnu) i slaviti zajedno s njezinim omiljenim gaziranim pićem i čokoladom", rekao je u izjavi u ponedjeljak. "Izuzetno sam tužan zbog ove vijesti", dodao je.

Rusko-japanski rat započeo je samo godinu dana nakon njena rođenja, a u djetinjstvu je proživjela i posljednju godinu japanske Meiji ere, koja se smatra transformativnim razdobljem modernizacije.

Preživjela je i rak debelog crijeva u 103. godini

U Guinnessovu knjigu rekorda uvrštena je kao najstarija živuća osoba na svijetu, i to kada je imala 116 godina, 2019. godine.

Prema web-stranici Guinnessove knjige rekorda, Tanaka se 1922. godine udala za svog rođaka u dobi od 19 godina, a par je vodio prodavaonicu rezanaca pod nazivom Tanaka Mochiya u kojoj su se prodavali udon, rižini kolači i zenzai.

Njezin suprug i najstariji sin borili su se u drugom kinesko-japanskom ratu koji je započeo 1937.

U dobi od 90 godina, gđa Tanaka je operirala kataraktu. Rekorderka je također operirana od raka debelog crijeva, i to kada je imala 103 godine.