Tinejdžerke postaju alkoholičarke zbog nesretnih ljubavi
Foto: Tuzlanski.ba

Prema nedavnim istraživanjima Centra za kontrolu bolesti, čak 9,4 posto anketiranih tinejdžera u Bosni i Hercegovini bili su žrtve psihičkog i fizičkog nasilja u ljubavnoj vezi.

svadja1

Istraživanje je pokazalo da adolescenti koji iskuse nasilje postaju ranjive kategorije i postoji velika vjerovatnoća da će biti ponovo zlostavljani.

Utjecaj porodice

Stručnjaci upozoravaju da djevojčice koje su bile žrtve nasilnog partnera imaju veći rizik da počnu konzumirati alkohol, pušiti cigarete ili imaju suicidalne misli, dok dječaci koji su bili u takvim ljubavnim vezama češće koriste opojne droge, imaju suicidalne misli i asocijalno ponašanje.

Prema riječima psihologa Ismeta Dizdarevića, kada se tokom ranog zabavljanja razviju nezdravi odnosi, to negativno utječe na stvaranje slike tinejdžera o tome kakva bi ljubavna veza trebala biti. Također, Dizdarević je istakao da porodica i okruženje itekako utječu na ponašanje adolescenata.

- To je javni problem koji treba rješavati putem obrazovanja i intervencija. Adolescencija je inače period života koji je opterećen. Nesporna je činjenica da je nasilje zastupljeno među mladima u našoj zemlji. Svakako, to je u većini slučajeva povezano s porodičnim nasiljem koje su oni trpjeli pa ga prenose na partnera - istakao je Dizdarević.

Biti drugačiji

On je podvukao da adolescenti prihvataju stvari onakvima kakve im se plasiraju, jer im je u tim godinama niža svijest. Tinejdžeri, prema njegovim riječima, osjećaju potrebu da budu prihvaćeni, da budu drugačiji...

- Oni žele osjetiti vlastiti identitet pa prihvataju neke stilove ponašanja koji ne moraju biti značajni, a nerijetko prihvataju i ono što im se servira. Porodice koje su rovite i destruirane čine da se dijete ponaša na način koji ne valja. Ne treba zanemariti ni utjecaj koji imaju vršnjaci. Ovo je problem kojem, u svakom slučaju, treba posvetiti mnogo pažnje - upozorio je Dizdarević.

Stručnjaci krive filmove i internet

Za nasilje u vezama stručnjaci krive filmove, TV i internet jer šire loše poruke, između ostalog, da je nasilje općeprihvaćeno, da se na taj način rješavaju problemi, zanemarujući dijalog, pri tome predstavljajući romantičare kao negativce, a nasilnike kao mačo muškarce.

Avaz / Tuzlanski.ba