Foto: Tuzlanski.ba

Djeca su blagoslov svakog roditelja, ali ona sigurno mijenjaju život iz korijena zauvijek. Neke stvari dugujete sebi i svom braku da ih uradite prije nego što dobijete potomstvo.

porodica-djeca3

1. Proživite malo

Napravite spisak stvari koje biste željeli da uradite u životu i počnite. Putujte što više možete, iznajmite sportska kola samo iz zabave, idite u nove restorane, pogledajte sve filmove koje ste želeli, a propustili i imajte seks u svakoj sobi. Novopečeni mladenci treba da putuju što dalje i da rade što više stvari zajedno jer će se na taj način zbližiti i početi da razmišljaju i rade kao tim, što je presudno za roditelje.

2. Družite se sa nekom djecom

Uzmite prijateljevo dijete i pričuvajte ga za vikend, ili makar na jedan dan. Ako u okolini imate još neku djecu, bilo kog uzrasta od beba do tinejdžera, provodite vrijeme sa njima i naučite po neku lekciju prije nego što dobijete svoje potomstvo.

3. Stvorite pomoćnu mrežu

Posjedovanje sistema podrške je važno kada svakodnevno morate da se brinete o djetetu i karijeri, a pruža vam i moralnu podršku u prvim, najtežim danima roditeljstva.

Prije nego što ostanete u drugom stanju, procijenite kakav vam je sistem podrške. Oni parovi koji ne žive u blizini prijatelja ili članova porodice, neka se uključe u programe kroz koje će upoznati mlade parove i porodice.

porodica-djeca1

4. Odrastite!

Ne pravite djecu dok ne sazrite potpuno kao par. Bez obzira koliko se znate, potrebno je da imate osjećaj stabilnosti u svojoj vezi, ali i u drugim aspektima života, prije nego što osnujete porodicu.

Neki parovi odluče da prave djecu tek u tridesetima, i to je dobra ideja jer su proputovali, osigurali mjesta na poslu i oblikovali se do kraja kao ličnosti. Mnogo je lakše biti roditelj kada neke važne stvari obaviš u životu i posvetiš se samo bebi kada za to dođe vrijeme.

5. Nađite odgovarajući posao

Iako mnogi roditelji uspijevaju da balansiraju između karijera i djece, istina je da je napredak na poslu teži kada u ruci držite bebu. Parovi bi trebalo da planiraju karijere tako da prvih godina jedno od vas uvijek bude fleksibilno i da ne putuje mnogo.

Dobro se raspitajte kakva je politika vaše firme oko djeteta – ako vam neke stvari ne idu na ruku, potražite novi posao.

beba kupanje6. Pronađite zajedničku "roditeljsku" filozofiju

U kom smjeru će se odigravati vaspitanje djeteta treba odrediti prije nego što ono dođe na svijet, a ne kad počne da vrišti u sred prepunog supermarketa.

Vas dvoje treba da razgovarate o disciplini, religiji, vrijednostima i ostalim temama koje su od važnosti za odgajanje djeteta. Za parove koji su dugo zajedno, ovakve prepreke se rješavaju u hodu prirodnim putem; Međutim parovi koji žele da postanu roditelji odmah nakon vjenčanja treba formalnije da porazgovaraju o ovim stvarima.

7. Riješite probleme

Svaki par ima loše i bolje dana; ali ako su loši brojniji i u vašoj vezi postoje veće prepreke – rađanje djeteta ih neće riješiti. Dajte sebi vremena da poradite na stvarima koje vas muče, kada i ako ih riješite pređite na pravljenje beba.

8. Riješite probleme iz djetinjstva

Vrlo uobičajena pojava: dobili ste dijete i na površinu izbijaju svi problemi koje ste vi u djetinjstvu proživljavali. Bilo da se radi o ocu alkoholičaru, zlostavljanju, razvodu ili smrti jednog od roditelja – razmislite o terapiji prije nego što se odlučite na dijete.

9. Promijenite životni stil

Neki parovi "ne odluče" da imaju dijete – to se jednostavno desi. Neki drugi, jednostavno bace kondome kroz prozor i "čekaju". Međutim koji pristup može bebu izložiti potencijalnom riziku?

Saznajte što više o porodičnoj medicinskoj historiji i uradite neke testove ako imate povećani rizik za genetski poremećaj djeteta. Parovi takođe treba da se riješe nekih lošijih navika koje ugrožavaju mogućnost da se beba rodi zdrava.

Pušenje, povećani unos alkohola i visoki nivo stresa – svakako utiču na začeće.

10. Napravite finansijski plan

Kada bi svaki par čekao povoljan finansijski trenutak za rođenje djeteta, svjetska populacija bi bila mnogo manja. A ako čekate da se obogatite: zaboravite na to. Najbolje što možete uraditi je da napravite finansijski plan i možda unajmite knjigovođu ili finansijskog planera koji će vam pomoći da ispunite neke ciljeve.

Budući roditelji bi trebalo da naprave "budžet za bebu" – listu troškova za pelene, cucle, igračke, krevetac, kolica, odeću...

Za djecu je potrebno puno novca i zato počnite da štedite čim se vratite sa tog putovanja iz snova. (Vecernji.hr)