Foto: Tuzlanski.ba

Zabačenost i negostoljubivost okoline ovog kenijskog jezera prelijepe boje zaslužni su za veliki broj životinjskih vrsta, koje ovdje žive...

Jezero Turkana, nekada poznato pod imenom Rudolfovo jezero, nalazi se u Velikoj rasjednoj dolini u sjevernoj Keniji, a krajnji sjever pripada Etiopiji. Predstavlja najveće pustinjsko, kao i najveće alkalno jezero na svijetu. U jezero se ulivaju tri rijeke: Omo, Turkvel i Kerio.

Prema zapremini, Turkana se smatra četvrtim najvećim slanim jezerom odmah nakon Kaspijskog, Isik Kula i Vana.

Stijene u okolini su pretežno vulkanskog porijekla. Centralno ostrvo je aktivan vulkan, koji emituje paru.

Klima u ovom delu Kenije je topla i veoma sušna. Za ovu regiju su uobičajeni snažni vjetrovi i jake oluje koje se iznenada pojavljuju, ali i brzo nestaju.

Zbog temperature, neplodnosti i geografske nedostupnosti, jezero zadržava svoj divlji karakter. U ovoj regiji se mogu naći nilski krokodili, škorpioni, zmije, kao i veliki broj vrsta ptica i riba.

U okolini jezera Turkana nalaze se tri Nacionalna parka: Sibiloi leži na istočnoj obali jezera, dok Centralno ostrvo i Južno ostrvo leže u samom jezeru (oba su poznata po krokodilima). Svi nacionalni parkovi oko jezera Turkana su pod zaštitom UNESKO kao Svjetska baština.

Prvi Evropljani koji su kročili na tlo ovog jezera su bili grof Samuel Teleki i Ludvig Riter fon Hehnel. Jezero su posetili 6. marta 1888. godine, a nazvali su ga po austrijskom prijestolonasljedniku Rudolfu. Današnje ime, jezero je dobilo 1975. po najvećem plemenu koje živi u okolini.

Na obalama jezera su pronađeni i najstarijih poznati fosilni ostaci Homo habilisa, koji je živio prije dva miliona godina. (nationalgeographic.rs)