Po tri pobjede Slobode i Sarajeva na Tušnju

Nogometaši Slobode i Sarajeva danas u okviru 29. kola Premijer lige BiH igraju važnu utakmicu od čijeg ishoda u znatnoj mjeri zavisi ko će od današnjih suparnika izboriti mjesto u Evropi.

U posljednjih 11 prvenstvenih utakmica na Tušnju (od 2003. godine), Sloboda i Sarajevo ostvarili su po tri pobjede, a pet puta utakmica je završena bez pobjednika. Sloboda je sve tri pobjede ostvarila rezultatom 1:0, posljednji put u sezoni 2009/2010 (strijelac Samir Jogunčić u 80. minuti).

Sarajevo nije na Tušnju poraženo u posljednja tri susreta, koji su završili rezultatima 0:2, 0:1 za „bordo tim“, te 0:0, sve do nedavnog dvoboja u četvrtfinalu Kupa BiH, kada su Tuzlaci slavili 2:1, a u uzvratu čak 3:0.

Najčešći rezultat u susretima bez pobjednika na Tušnju bio je 0:0 i 1:1 – po dva puta.
Sarajevo je u Tuzli posljednji put pobijedilo u sezoni 2014/2015. rezultatom 0:2 (strijelci Bojan Puzigaća u 77. i Šefko Okić u 90. minuti). Tuzlake je tada trenirao Portugalac Alfredo Acacio Casimiro, a Sarajevo Meho Kodro.

Posljednji susret dva stara rivala odigran je na stadionu „Asim Ferhatović Hase“ u Sarajevu 1. novembra prošle godine. Sarajevo je slavilo rezultatom 1:0, a gol je postigao Amer Bekić u 80. minuti susreta. (Fena)