Uvoz zlata, skupocjenih automobila i parfema bilježi značajan rast u Bosni i Hercegovini, s vrijednostima koje nadmašuju prethodne godine, uprkos ekonomskoj nesigurnosti i rastu troškova života.
Većina građana svaki mjesec jedva spaja kraj s krajem. Iz mjeseca u mjesec sve im je teže, a svaki sljedeći čini im se sve duži. Ali, nije tako svima. Ima i onih koji žive dobro. Takvi su uštedjeli pozamašne iznose, ali i potrošili značajan iznos na luksuz.
Depoziti i krediti
Ukupni depoziti domaćih sektora u BiH na kraju septembra iznosili su 28,69 milijardi KM i veći su za 106,8 miliona KM ili 0,4% u odnosu na prethodni mjesec, objavila je Centralna banka BiH.
Rast depozita na mjesečnom nivo registrovan je kod sektora stanovništva za 109,8 miliona KM ili 0,8%, privatnih poduzeća za 45,5 miliona KM ili 0,8% te ostalih domaćih sektora za 38,5 miliona KM ili 2,1%. Ukupni krediti domaćim sektorima na kraju jula ove godine iznosili su 25 milijardi KM i u odnosu na prethodni mjesec zabilježeno je povećanje kredita od 208,4 milijona KM (0,8%), podaci su Centralne banke BiH.
Kreditni rast je registrovan kod sektora stanovništva za 124,6 miliona KM (1%), kod vladinih institucija za 78,2 miliona KM (6,9%) i kod nefinancijskih javnih poduzeća za 14,5 miliona KM (2,5%). Godišnja zaduženost stanovništva porasla je za 1,03 milijarde KM, odnosno 9%, piše Večernji list.
Uprkos ekonomskoj krizi, raste uvoz skupocjenih automobila, nakita, pa i parfema. U BiH je za devet mjeseci ove godine uvezeno zlata u vrijednosti od 1,645 miliona maraka, što je gotovo tri puta više u odnosu na isti period prošle godine, a razlog je, kažu upućeni, konstantan rast cijene ovog plemenitog metala.
Prilikom uvoza zlata, prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, od januara do kraja septembra ove godine naplaćena su davanja u iznosu od 281.324 KM. U isto vrijeme prošle godine, pokazuju podaci UNO-a BiH, uvezeno je zlata u vrijednosti od 561.669 KM, dok je na davanja otišlo 96.350 KM. Ovog plemenitog metala u raznim oblicima najviše je, kako je navedeno, stiglo iz Italije, zatim Slovenije, Kine i Njemačke.
Trgovci nakitom tvrde da cijene zlata konstantno rastu, zbog čega su i oni prinuđeni pratiti kretanja na svjetskim berzama, što se djelomično odrazilo i na potražnju. Oni koji kupuju ovu robu uglavnom to, kažu trgovci, čine u tradicionalnim prilikama poput rođenja djeteta i vjenčanja.
Parfemi, automobili
Prema podacima UNO-a BiH, tokom prošle godine u BiH je uvezeno više od 880 tona različitih vrsta parfema i toaletnih voda, čija je ukupna vrijednost blizu 39,5 miliona KM. Država je na osnovi uvoznih davanja uprihodila gotovo 8 miliona KM.
Uvoz parfema, nakon pada u pandemijskoj 2020, ponovno ima uzlaznu putanju, pa je u 2023. za oko 100 tona ili oko 4,3 miliona KM bio veći nego u godini prije. U odnosu na 2012., vrijednost uvoza ove vrste proizvoda je udvostručena.
Prošle godine u BiH je uvezeno i 72.237 automobila, čija je vrijednost oborila sve rekorde i prvi put premašila milijardu maraka (1.016,577.605 KM). Najviše uvezenih vozila pripada kategoriji polovnih, ali među uvezenim četverokotačima su i Mercedes i Ferrari koji koštaju oko pola milijona, Porschei plaćeni 384.923 odnosno 354.140 KM.
Za zlato, nakit i plemenite metale u 2023. dali su više od 47,5 miliona KM. I potražnja za mobilnim telefonima u BiH raste, a podaci pokazuju da je u proteklih šest mjeseci za ove i slične uređaje iskeširano blizu sedam milijona maraka više u odnosu na isti period prošle godine.