Državljanka Bosne i Hercegovine koja se nalazi u Libanu zatražila je pomoć države u evakuaciji za sebe i svoju majku.

Državljanka BiH zatražila pomoć za sebe i svoju majku u evakuaciji iz Libana
Foto: Google Earth | Nema letova

Informaciju je za Radio Slobodna Evropa, 1. oktobra, potvrdila Ambasada Bosne i Hercegovine u Jordanu, koja je nadležna i za Liban.

"Sabina Nehme i njena majka Hafa imaju važeće pasoše BiH. Ambasada radi na tome da pomogne bh. državljankama", rekao je Satko Bitanga, ministar savjetnik Ambasade BiH u Ammanu.

Dvije žene su se obratile mailom i napisale da nema letova i da su okružene bombardiranjem, te da se nalaze u Beqaau, istočnom dijelu Libanonu, blizu granice sa Sirijom. Ovdje su došle nakon što je počelo granatiranje Tyrea, napisala je Sabina Nehme u mailu Ambasadi.

"Želimo otići što je prije moguće", napisala je Nehme.

Još pet državljana BiH je u Libanu. Oni rade za agencije Ujedinjenih naroda i nisu zatražili pomoć BiH u evakuaciji. U Libanu je i jedan bh. državljanin koji je košarkaški trener.

Ambasada je navela da su ove osobe rekla da su na sigurnom.

"Kontaktirali smo sa svim bh. državljanima, koji su nam se do danas javili, evidentirali ih, te o svemu obavijestili Ministarstvo vanjskih poslova BiH. Prema informacijama kojima raspolažemo iz Libana se može trenutno izaći samo kopnenim putem preko Sirije, a što su mnogi Libanci bježeći od rata i izraelskog bombardiranja već i učinili", navedeno je iz Ambasade.

U izraelskim napadima nije ranjen niti stradao niko od bh. državljana, informacije su kojima raspolaže Ambasada na osnovu podataka iz Počasnog konzulata BiH u Bejrutu, Ambasade Libana u Ammanu i zvaničnih institucija Libana.

Početkom augusta, Ministarstvo vanjskih poslova BiH upozorilo je građane da ne putuju u Liban zbog pogoršane sigurnosne situacije.

Izraelska vojska izvijestila je da je u utorak, 1. oktobra, pokrenula "ograničenu i ciljanu" kopnenu operaciju na jugu Libana.

Kako je saopćeno, vode se "žestoke borbe" protiv Hezbolaha, militantne grupe koja kontrolira veći dio područja, usprkos protivljenju Sjedinjenih Država usred straha da bi se dešavanja na Bliskom Istoku mogla oteti kontroli.

Izrael je pokrenuo talas zračnih napada na Hezbolah posljednjih sedmica, uključujući raketne napade u kojima je likvidiran vođa grupe Hasan Nasralah, kao i nekoliko drugih viših zvaničnika Hezbolaha i drugih članova ove militantne grupe.

Visoki zvaničnici Hezbolaha su ranije naveli da su njihovi borci "spremni ako Izrael odluči da uđe kopnom".

Izrael i Hezbolah su razmjenjivali vatru skoro svaki dan od početka rata u Pojasu Gaze, 7. oktobra, zbog čega su raseljeni deseci hiljada ljudi u Izraelu i Libanonu.

Izrael navodi da će nastaviti napade na Hezbolah dok se porodice ne vrate svojim kućama blizu granice s Libanonom. Hezbolah je obećao da će nastaviti gađati Izrael dok ne dođe do prekida vatre u Pojasu Gaze.