Na današnji dan prije šest godina preminula je Hatidža Mehmedović, Srebreničanka koja je bila simbol borbe za istinu o genocidu u Srebrenici u kojem su mnoge majke izgubile svoje sinove.
Hatidži su u genocidu ubijeni suprug Abdulah te sinovi Azmir i Almir te veliki broj bližih srodnika.
Svoj život je posvetila istini i pravdi te očuvanju sjećanja na žrtve genocida, a mnogima je u sjećanju ova hrabra žena kao simbol tuge i dostojanstva srebreničkih majki.
Rođena je 1952. godine u selu Bektići kraj Srebrenice u koje se vratila 2003. gdje je i ukopana 2018. godine.
Članice Udruženja "Srebreničke majke" predvođene predsjednicom Fadilom Efendić danas će posjetiti mezarje Hatidže Mehmedović, nakon čega će u Čaršijskoj bijeloj džamiji u Srebrenici biti proučen jasin i tehvid. Vjerski program će predvoditi drugi imam Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica Ahmed efendija Hrustanović.
"Hatidža je bila veliki borac za istinu i pravdu. Uvijek se brinula za sve nas. Imala je snagu i želju da pomogne drugima, i kad je njoj najteže bilo, sama je podnosila svoju bol, jer nije htjela druge da rastuži. Pozitivan utisak je ostavila na sve nas i u najtužnijim situacijama nas je znala ohrabiti" kazala je Feni Efendić.
Hatidža Mehmedović
— Srebrenica Memorial Center (@SrebrenicaMC) July 22, 2024
1952 - 2018
Šest godina od preseljenja naše Điđe. Njena nepokolebljiva volja, hrabrost i saosjećanje učinili su je glasom savjesti koji nas podsjeća na važnost pamćenja i opraštanja. Kroz udruženje "Srebreničke majke", čija je predsjednica bila sve do svoje… pic.twitter.com/P9VYupdMPg
Iz Memorijalnog centra Srebrenica Potočari su, povodom šeste godišnjice njene smrti, odali počast Hatidži Mehmedović.
"Njena nepokolebljiva volja, hrabrost i saosjećanje učinili su je glasom savjesti koji nas podsjeća na važnost pamćenja i opraštanja", poručili su iz Memorijalnog centra.
Ističu da je Mehmedović kroz udruženje "Srebreničke majke", čija je predsjednica bila sve do svoje smrti, neumorno radila na očuvanju sjećanja na žrtve, boreći se za pravdu i istinu.
"Njena borba nije bila samo lična, već univerzalna, i njeno ime će zauvijek biti upisano u historiju kao simbol otpora, ljubavi i neuništive ljudske snage", poručili su.