Prenosivost broja: Borba za korisnike mobilne telefonije u BiH tek počinje
Foto: Tuzlanski.ba

Dugo najavljivana mogućnost prenosa broja iz jedne u drugu mobilnu mrežu od početka ove godine dostupna je svim korisnicima mobilne telefonije u BiH. Istražili smo stanje na tržištu i prognoze telekoma.

moobiteeli

Stvarni odnosi snaga

Ovaj važan korak u liberalizaciji tržišta do sada je odgađan zbog nespremnosti svih telekom operatera za pružanje spomenute usluge. No, Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) objavila je nedavno kako su stvoreni tehnički uslovi da svi oni koji žele promijeniti operatera mogu to uraditi, a da istodobno zadrže telefonski broj. Ova mogućnost mogla bi značajno uticati na promjenu odnosa snaga na tržištu mobilne telefonije u BiH, jer više ne postoje nikakvi razlozi da korisnici ne biraju operatera koji im pruža najpovoljniju i najkvalitetniju uslugu.

Različita su iskustva drugih zemalja koje su ranije omogućile korisnicima mobilne telefonije da mijenjaju mrežu uz zadržavanje broja. U Telekom Austria Grupi, koja ima mobilne operatere u većem broju evropskih zemalja, kažu da je iskustvo različito s obzirom na različite pravne okvire u kojima se pojedine zemlje nalaze. Prenos broja u fiksnoj mreži u Republici Hrvatskoj je moguć od 2005. godine, a liberalizacija telekom tržišta nastavila se i u 2006. godini s omogućavanjem prenosa broja i u mobilnim mrežama. Posljednji podaci govore da je tokom 2012. godine TAG-ov Vipnet zabilježio znatan porast prenosa brojeva u odnosu na protekle godine.

- Takav skok uzrokovalo je nekoliko faktora, kao što su educiranost korisnika, ponude novih tarifa koje u sebi ne sadrže ugovorno vezivanje, regulatorne odluke HAKOM-a o pojednostavljenju procesa prenosa broja te brojne promocije s posebnim pogodnostima za korisnike koji prenose broj - kažu u TAG-u.

U Sloveniji je, kako se saznaje, prenos broja u mobilnoj mreži omogućen 2006. godine, a upravo Si.mobil iz TAG grupe ima vodeći udio u postpaid segmentu prenosa broja u svoju mrežu. Gotovo polovina novih korisnika prenese broj, a većina prenesenih brojeva dolaze iz Telekoma Slovenije.

Promjene broja u regiji

Od jula 2011. godine, kada je mogućnost prenosa mobilnog broja uvedena u Srbiji, više od polovice brojeva od 109.016 prenesenih brojeva je preneseno u Vip mobilnu mrežu. Tokom trećeg kvartala 2012. godine taj je postotak još veći. Prema pravilniku o prenosivosti broja u javnim telefonskim mrežama na fiksnoj lokaciji provedba je istog trebala započeti 1. decembra 2012. godine. Zanimljiv je podatak da su se u Finskoj dogodile najveće promjene na tržištu nakon uvođenja mogućnosti promjene mobilnog operatera uz zadržavanje broja.

Večernji / Tuzlanski.ba