Svjedoci smo svemirske trke u kojoj se mnogobrojne vlade i najbogatiji ljudi trkaju ko će prije kolonizovati Crvenu planetu, međutim, da li je život za čovjeka tamo trenutno moguć?
Šta je čovjeku na Marsu neophodno za život? Ono najosnovnije je: voda, hrana i kiseonik. I još na stotine drugih stvari, recimo sklonište od opasnog zračenja itd., ali prethodno nabrojano je baš osnovno.
Na Zemlji kiseonik u dovoljnoj količini za život proizvode biljke i neke bakterije, mada taj gas nije jedini u atmosferi koju udišemo. Ima ga oko 21 posto, a najviše je azota: 78 posto. Azot ima svoju funkciju, ali nam za disanje nije potreban i mi ga se oslobađamo sa svakim izdisajem.
Marsova atmosfera je daleko "skromnija" od naše, zemaljske - i to čak 100 puta - a sastavljena je uglavnom od ugljen-dioksida. Čak 96 posto Marsove atmosfere čini ovaj gas, dok kiseonika tamo gotovo i da nema, prenosi nationalgeographic.rs.
Ovo je struktura Marsove atmosfere:
- 95.97% ugljen dioksid
- 1.93% argon
- 1.89% azot
- 0.146% kiseonik
- 0.0557% ugljen monoksid
- 0.0210% vodena para
Ako vas interesuje zašto Mars ima tako rijetku atmosferu - pa to je uglavnom zato što je duplo manji od naše planete pa je i njegova gravitacija slaba i time nedovoljno jaka da zadrži čestice gasova, koje se eonima rasipaju u međuplanetarni prostor.
Ako biste se najednom našli negdje na Marsu bez skafandera, već sa prvim udahom počeli biste da se gušite jer je ugljen dioksid otrovan za naš organizam.
Sem toga, čak da kiseonika procentualno ima dovoljno u njegovoj atmosferi, naša zemaljska pluća ne bi bila u stanju iz tako rijetke atmosfere da udahnu dovoljno vazduha koji je potreban našem tijelu, stoga bi se sve okončalo za jedan minut, najviše dva. (Tuzlanski.ba)