Foto: Tuzlanski.ba

Svojim radom došla je u finale Discovery Education 3M Young Scientist takmičenja

iris-gupta-djevojcica-lijek-alergije2Iris Gupta, 12-godišnja stanovnica Marylanda, otkrila je kako spriječiti alergije i prije nego njihova sezona počne. Gupta je jedna od 10 mladih naučnika koji su ušli u finale takmičenja pod nazivom Discovery Education 3M Young Scientist Challenge, a to joj je pošlo za rukom zahvaljujući njenom radu koji proučava nanočestice i alergije.

Radi se o ultimativnom takmičenju u američkim osnovnim školama na kojem sudjeluju djeca od 5. do 8. razreda. Guptin rad dotakao se alergija koji se smatraju šestim uzročnikom hroničnih bolesti u Americi, prenosi Business Insider.

Ljudi simptome alergije tretiraju antihistaminima poput Benadryla ili Claritina. Lijekovi potiču stvaranje histamina, tvari koje naše tijelo otpušta kao rekaciju na ozlijedu ili alergen. Gupta je htjela otkriti postoji li način za liječenje alergija i prije nego one počnu stvarati probleme kod ljudi.

12-godišnjakinja je prvo istraživala zlatne nanočestice koje mogu blokirati alergene da se u tijelu vežu s antitijelima imunoglobulina E (IgE), dijela u krvi koji je odgovoran za borbu protiv alergena.

Nanočestice, koje su relativno jeftine, mogle bi se u tijelo unijeti inekcijom ili inhaliranjem na početku sezona alergija i na taj bi način odbile upalu i probleme koje doživljavamo kada se aktivira IgE. Naučnici su se ranije okrenuli ideji da nanočesticama zaustave alergije prije nego one počnu, ali još uvijek moraju raditi na tome kako bi potencijalni lijek postao javno dostupan.

Da bi je njena ideja dovela do konačnog cilja, Gupta mora otkriti pravu veličinu nanočestice koja bi se mogla koristiti u istraživanju. Prema onome što je zasada otkrila, njeno istraživanje pokazuje da su najbolje nanočestice veličine 20 nanometara koje se poklapaju s IgE-om i sprječavaju ga da se aktivira kada alergen uđe u naše tijelo. (telegram.hr)