Foto: Tuzlanski.ba

Novogodišnje praznike ne bismo mogli da zamislimo bez šarenih, staklenih, ukrasa koji uvijek unesu živost i uveličaju slavlje. Ipak, mjesto na kojem nastaju je mnogo mračnije i prljavije no što bi iko pomislio

radionica-ukrasi3Na oko 250 kilometara od Shangaia nalazi se grad Yiwu koji se popularno još naziva i “Božićnim selom” zbog nevjerovatno razvijene industrije koja se bavi pravljenjem novogodišnjih i božićnih ukrasa.

Čak 60 posto svjetskih prazničnih ukrasa - od svjetiljki za jelke pa sve do plišanih Djeda Mrazovih šešira pravi se u 600 fabrika u ovom gradu, a proizvodi se uglavnom sklapaju ručno, na vrlo primitivan način, piše The Guardian.

Dizajnerski studio “Unknown fields division” koji se bavi istraživanjem porijekla potrošačkih dobara putovao je u Yiwu sa fotografom Toby Smithom kako bi vidjeli kako radi lokalno stanovništvo.

radionica-ukrasi4Novogodišnje praznike ne bismo mogli da zamislimo bez šarenih, staklenih, ukrasa koji uvijek unesu živost i uveličaju slavlje. Ipak, mjesto na kojem nastaju je mnogo mračnije i prljavije no što bi iko pomislio. Radnici koji ih prave tretirani su kao mašine.

- Sa zdravstvene i sigurnosne tačke gledišta uznemirujuća je izloženost štetnim hemikalijama i razrjeđivačima. Bio sam svjedok proizvodnim tehnikama koje bi na Zapadu bile zabranjene. Uprkos tome, radna atmosfera bila je prijatnija no u drugim proizvodnim sektorima – istakao je Smith.

Mnoga djeca, i po neka odrasla osoba vjeruju u postojanje patuljaka koji vrijedno spremaju Novu godinu, ukrase i paketiće, ali stvarnost je malo drugačija. Svi ti “patuljci” u stvari su radnici koji izloženi toksičnim isparenjima rade po 12 sati dnevno za platu od 300 eura i za njih su praznici potpuno izgubili smisao.

Pogledajte video:

(telegraf.rs)