Kosovski premijer Albin Kurti izjavio je da je Kosovo ispunilo sve zahtjeve EU za ukidanje kaznenih mjera, koje su mu nametnute zbog situacije na sjeveru zemlje, prenosi Anadolu.
Kurti je na šestom sastanku Ministarskog savjeta za evropske integracije ocijenio da u poređenju sa regionom, Kosovo nije spremno samo za status kandidata, već i za otvaranje pregovora i mnogih poglavlja ka članstvu. Također, pozvao je Evropsku uniju da mjere koje su na snazi protiv Kosova, ukine.
"Mjere koje su na snazi protiv Kosova su u suprotnosti sa naporima regiona za ubrzanu integraciju u Evropsku uniju, posebno sa Planom rasta i njegovim ciljevima.
S druge strane, nastavljamo sa našim naporima da otvorimo više mogućnosti u okviru reformskog dijaloga sa EU. U tom kontekstu, ispunili smo sve zahtjeve EU za ukidanje restriktivnih mjera i te mjere moraju biti uklonjene," kazao je Kurti, saopšteno je iz Vlade Kosova.
Podsjetimo, Kosovu su kaznene mjere uvedene juna prošle godine nakon eskalacije bezbjedonosno-političke situacije u četiri općine na sjeveru, gdje većinom živi srpsko stanovništvo, nakon što su albanski gradonačelnici sa policijom ušli u općinske zgrade, čemu se lokalno stanovništvo suprostavilo nasilnim protestima.
Vlada Kosova je potom postigla sporazum sa EU da će smanjiti prisustvo specijalnih jedinica Kosovske policije u tim općinama, te da će organizovati vanredne lokalne izbore. Međutim, srpska zajednica je bojkotovala glasanje za smjenu albanskih gradonačelnika 21. aprila, kao što je bojkotvala i vanredne izbore aprila prošle godine.
Na sastanku Ministarskog savjeta za evropske integracije razgovaralo se o Reformskoj agendi u okviru Plana rasta EU za Zapadni Balkan i ključnim reformama Nacionalnog Programa za Evropske Integracije 2024-2028.
Sastankom je predsjedavao premijer Kurti, a učesnici su bili i prvi zamjenik premijera za evropske Integracije, razvoj i dijalog Besnik Bislimi, kao i ministri, šefovi i rukovodioci relevantnih institucija i resora.
Bislimi je rekao da je strateški dokument Kosova predstavlja širok spektar reformi koje iz godine u godinu Vlada preduzima u realizaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Kao dio Plana rasta, Kosovo je pozvano da predstavi Reformsku agendu, koja se fokusira na socio-ekonomske mjere koje stimulišu razvoj i približavanje EU.
Kako je rečeno na današnjem sastanku, tim koji predvodi prvi potpredsednik vlade Bislimi, do sada je nakon višemjesečnih pregovora sa Evropskom komisijom identifikovano oko 30 reformi i preko 100 konkretnih aktivnosti raspoređenih u pet oblasti, kao što su upravljanje, reforma javne uprave i upravljanje javnim finansijama; zelena i digitalna tranzicija; razvoj privatnog sektora i poslovnog okruženja; ljudski kapital i osnovi članstva i vladavina prava.