Vlada Republike Srpske (RS) u izvještaju upućenom Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, između ostalog, navodi da bi usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija "ugrozilo dugotrajan poslijeratni proces zacjeljenja Bosne i Hercegovine i izazvalo unutrašnje sukobe".
Naveli su da je za Republiku Srpsku "krajnje neprihvatljivo pokretanje antisrpske rezolucije u Generalnoj skupštini UN-a, koja ima destabilizirajuće nastojanje da delegitimiše i vjerovatno ukine Republiku Srpsku".
Kako se dalje navodi u izvještaju "mnog druge zemlje podržavaju njemačku rezoluciju jer ih je ambasador BiH u UN-u prevarom naveo da vjeruju da je BiH podržava".
U izvještaju se naglašava da Predsjedništvo BiH nikada nikome nije dalo dozvolu da se zalaže za tu rezoluciju.
"Ni nosilac rotirajuće funkcije predsjedavajućeg Predsjedništva, niti ijedan član samostalno ili dva zajedno, ni ministar inostranih poslova prema Ustavu nemaju ovlaštenje da odlučuju o spoljnoj politici BiH. O njoj odlučuje samo kolektivno Predsjedništvo BiH, koje djeluje kao institucija", navodi Vlada RS izvještaju i dodaje:
"Ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija sponzorstvom rezolucije bez odobrenja tročlanog Predsjedništva BiH teško i bezobzirno narušava Ustav BiH".
U Vladi RS smatraju da će "rezolucija će biti jednostran i izrazito antisrpski dokument, koji ne priznaje da su sva tri konstitutivna naroda u BiH - srpski, hrvatski i bošnjački - pretrpjela užasna stradanja usljed ratnih zločina".
U izvještaju se, među ostalim, navodi i da ukoliko bi rezolucija bila usvojena, "bošnjački političari i njihove pristalice koristili bi je kao političko oružje da Srbe označe kao genocidne i prikažu da su navodno samo Bošnjaci jedina grupa koja je teško postradala tokom rata".
Vlada Republike Srpske je i ranije slala svoje izvještaje Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, tijelu koje dva puta godišnje razmatra situaciju u našoj zemlji.
Sljedeća rasprava o stanju u Bosni i Hercegovini planirana je za 15. maj. (SRNA)