Vlada Tuzlanskog kantona prihvatila je Akcioni plan za unaprjeđenje hitne medicinske pomoći na području Tuzlanskog kantona.
Akcionim planom, posebno za svaki od domova zdravlja sa područja TK predložene su mjere u cilju formiranje mreže timova hitne medicinske pomoći. Među mjerama, između ostalog, su i usklađivanje broja timova u Službi hitne medicinske pomoći sa brojem predviđenim Programom zdravstvene zaštite za 2015. godinu kao i edukacija iz oblasti hitne medicinske pomoći u skladu sa odredbama Pravilnika o uslovima, organizaciji i načinu rada hitne medicinske pomoći. Pored toga, Planom je predviđena organizacija rada službi HMP u turnusima, peto-brigadno u dvije smjene kao i kompletiranje opreme za kardiopulmonalnu reanimaciju.
Vlada TK utvrdila je prijedlog Odluke o utvrđivanju mreže hitne medicinske pomoći na području Tuzlanskog kantona.
Mrežom hitne medicinske pomoći određuje se način organizacije hitne medicinske pomoći, broj i raspored terenskih ambulanti te broj, raspored i vrsta timova koji provode hitnu medicinsku pomoć. Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona načinilo je prijedlog Mreže hitne medicinske pomoći na području TK imajući u vidu da je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti regulisano da zdravstvena djelatnost mora biti organizovana tako da je stanovništvu uvjek osigurana i dostupna hitna medicinska pomoć, uključujući i hitni medicinski prevoz. Dokumentom su definisani kritteriji za utvrđivanje Mreže hitne medicinske pomoć, koja se utvrđuje prema broju stanovnika gravitacionog područja (općine/grada), gustini naseljenosti i udjelu u ukupnom stanovništvu Tuzlanskog kantona, površini pojedinih općina/gradova i udjelu u ukupnoj površini Kantona te specifičnostima pojedinih područja kao što su: geografski položaj, kvalitet cestovne infrastrukture i gustina cestovne mreže, kao i udaljenost od Javne zdravstvene ustanove Opće bolnice „Dr. Mustafa Beganović“ Gračanica i Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar Tuzla. Također je utvrđen način organizacije hitne medicinske pomoći, tako da se organizuje kroz službe hitne medicinske pomoći u Javnim zdravstvenim ustanovama Domovima zdravlja ili kao samostalna zdravstvena ustanova, te da po potrebi može organizovati rad i putem terenskih ambulanti, kao i ugovorom sa doktorima medicine u vidu dežurstva ili pripravnosti.