Kako se zaštititi od udara groma?
Foto: Tuzlanski.ba

Tokom olujnog nevremena koje je posljednjih dana pogodilo cijeli region, zasigurno ste razmišljali i o načinu zaštite od udara groma, piše Tuzlanski.ba.

Prema istraživanjima, smrtnost od udara groma je od 10 do 30 posto, dok od 50 do 70 posto preživjelih ima značajne poremećaje, najčešće nervnog sistema.

U godini dana u cijelom svijetu umre oko 1.000 ljudi od udara groma.

Munja je pojava pražnjenja elektriciteta u oluji. Zvučna posljedica je grmljavina. Cijeli taj fenomen, naziva se grom.

Električni tok koji teče po površini ili kroz telo može prouzrokovati električne opekotine, lektrične grčeve, fibrilaciju, odnosno grčenje mišića, fibrilaciju srca, a može imati i smronosne posljedice.

grom

Kada smo na otvorenom, bezbroj je savjeta kako se zaštiti od udara groma. Pa tako kažu da treba izabrati najniža mjesta gdje nema vode, čučnuti i pognuti se naprijed, a rukama obuhvatiti koljena. Osnovna je logika ovog položaja smanjiti tjelesnu visinu i što manjom površinom tijela dodirivati tlo.

Prilikom nepogoda s grmljavinom pomerite se dalje od vrata i prozora, ali i metalnih stubova, slavina i električnih instalacija.

Ne smije se ležati ispružen na zemlji, ne smije se stajati ispod stabala, ispod metalnih konstrukcija i slično.

Na otvorenom prostoru izbegavajte veću grupu ljudi.

Ako se nalazite u prirodi, potražite čvrsto sklonište čim začujete grmljavinu.

Takođe, savjetuje se da se ne koristi telefon i mobitel, ne tuširati se, ne treba prati veš ili posuđe, odnosno potpuno izbjegavati kontakt s vodom u kući. (Tuzlanski.ba)