Nekada smo morali da "formiramo" bateriju kada kupimo telefon.
Za one mlađe koji se ne sjećaju, to je značilo da novi telefon koristite dok se potpuno ne isprazni, pa onda se strpljivo puni do 100 odsto, a onda tako još dva ciklusa.
Danas nemamo tu muku, ali baterije i dalje budu jedna od prvih stvari koje zakažu na telefonu.
Profesor informacijske i komunikacijske tehnologije pokušao je da objasni zašto.
Rites Chug, profesor i stručnjak sa Univerziteta Australije otkrio je savjete i trikove kako da produžite životni vijek baterije na mobilnom telefonu. Prva greška koju pravi većina ljudi je punjenje mobilnog preko noći što izrazito šteti bateriji.
"Većini pametnih telefona nove generacije treba između 30 minuta i dva sata da se potpuno napune. Punjenje telefona preko noći, osim što je nepotrebno, ubrzava starenje baterije", rekao je Chug.
Baterija brže stari i propada zato što se litijionske baterije hemijski razgrađuju zbog fluktuacija temperature i količine korištenja uređaja. Kod punjenja preko noći, baterija dobija četiri puta više snage nego što joj je potrebno.
"Dobra je vijest da se većina uređaja automatski prestane da se puni kad baterija dosegne 100 posto. Problem je što aplikacije u pozadini rade cijelu noć pa nivo napunjenosti padne na 99 posto. Svaki put kad se to dogodi, telefon se nadopunjuje što s vremenom može oštetiti bateriju", objašnjava stručnjak.
Proizvođači su riješili su taj problem reguliranjem punjenja pa tako iPhone nudi odgođeno punjenja kad nivo napunjenosti pređe 80 posto, a Samsungovi uređaji ograničavaju punjenje na 85 posto.
Prašina uništava bateriju
Druga stvar koja je jednako štetna je kad se uređaj u potpunosti isprazni, rekao je Chung i dodao da je optimalna napunjenost baterije između 20 i 80 posto.
Još jedna stavka koja utječe na trajanje baterije je nakupljanje prljavštine u priključku za punjenje.
"Nakupljanje prašine u priključcima za punjenje telefona uzrokuju pregrijavanje i prestanak punjenja. Preporučujem korištenje čačkalice i vlažne krpe kako biste se riješili smeća koje može oštetiti vaš telefon. Prvo je potrebno isključiti uređaj, zatim ga osvijetlili da vidite količinu prašine i zatim je nježno odstraniti krpicom i čačkalicom, savjetuje on, piše Jutarnji list.