Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet stvari koje nam kvare ten u izolaciji

Preuzmite sliku

Tražeći sitnice kojima se možemo radovati dok smo zatvoreni u kućama, mnogi su pomislili kako će im izolacija, ako ništa drugo, donijeti barem blistavu kožu.

Naime, make-up većina žena ne nosi, a kožu ne izlažemo vanjskim elementima. Nada da ćemo iz svega izaći s kožom boljom nego ikad prije zbog toga je itekako imala smisla.

Međutim, kod nekih se stvarnost pokazala potpuno drugačijom i ispunjena je novim aknama i kožom koja se svakodnevno prebacuje iz suhe u masnu. Zašto je to tako?

U nastavku donosimo pet potencijalnih razloga koji dovede do problema (i kako ih riješiti), kao i savjete stručnjakinje šta možete činiti za kožu u trenutačnoj situaciji, piše Zadovoljna.hr.

1. Promjene u prehrani

Ako ste među onima koji u posljednje vrijeme tamane razne grickalice više nego ikad prije, to bi, kao i inače, mogao biti glavni faktor promjena na koži.

Šećer uzrokuje upale u tijelu, a to sve skupa utiče na kožu koja se onda bori s aknama i ekcemima.

Zato budite umjereni kada su u pitanju slatke grickalice, ali i alkohol.

2. Bakterije iz jastuka

Povećani kontakt s jastucima također može biti uzrok pogoršanja kada je u pitanju naš ten.

Većina ljudi radi od kuće, a za mnoge to znači i više izležavanja u krevetu ili na kauču. Lice zbog toga, logično, više dodiruje jastuke, a na njihovoj površini s vremenom se može nakupiti ulje iz naše kose, lica, ruku…

I dok ovo ulje u normalnim količinama inače održava našu kožu zdravom i vlažnom, trljanje o staro ulje može začepiti pore.

Kako biste spriječili taj problem, preporuka je da tokom ove situacije posteljinu i navlake perete češće nego inače jer bakterije koje ostanu na tkaninama u kombinaciji s trenjem mogu dovesti do kožnih problema.

3. Nemarni ste u njezi kože

Jeste li i tokom izolacije zadržali stare navike kada je u pitanju njega kože? Mnogi će na ovo pitanje odgovoriti negativno, a upravo to može biti razlog pogoršanja.

Iako možda ne koristimo šminku često kao prije, to ne znači da trebamo odustati od naše rutinske njege kože. Redovita njega spriječit će zatvaranja pora i pojavu novih akni. Najbolji je savjet zato da svoje lice perete i čistite kao što biste činili da na njega svaki dan nanosite make-up.

4. Stres i spavanje

Trenutačna situacija je za mnoge stresna. Osim toga dogodile su se i promjene u našem spavanju, a to dvoje može uzrokovati promjene na koži.

Konkretno, zabrinutost zbog trenutačne situacije, koja stvara i probleme sa snom, može dovesti do hormonalne neravnoteže u tijelu, a posljedica mogu biti neželjene pojave na koži.

Možete se pokušati držati rutine što je više moguće, smiriti se i osigurati sebi dovoljno sna kako hormonska ravnoteža ne bi bila narušena.

5. Nedovoljno izlazimo van

Situacija je, nažalost, takva da trenutačno nismo u mogućnosti izlaziti van i upijati vitamin D onoliko koliko bismo trebali.

Kako nam je objasnila i Katarina Fabinger Hanžek iz Kozmetičkog salona Salonček, naši trenutačni izlasci koji se svode na odlaske u trgovinu i kratke šetnje nisu dovoljni za bilo kakvu mikrocirkulaciju koju imamo inače u životu dok radimo, hodamo, živimo uobičajenim životima…

Ipak, ova činjenica nije razlog zbog kojeg trebate odustati od preporuka o ostanku doma, koji je sada najbitniji kako bismo iz cijele situacije s koronavirusom izašli sa što manje posljedica za naša zdavlja i živote.

Šta još činiti za kožu lica?

S obzirom na to da je pred nama još nekoliko tjedana boravka u kućama i stanovima, Katarinu smo zamolili da s nama podijeli još nekoliko savjeta pomoću kojih će i naša koža iz svega izaći sa što manje štetnih posljedica.

I ona naglašava da sada nije vrijeme da odustanete od vaše svakodnevne rutine.

Lice trebate prati i čistiti bez obzira što ne nanosite make-up, kaže.

Masirajte lice

Dodatno savjetuje da kada ujutro i navečer lice mažete kremom odvojite nekoliko minuta za masažu.

Kremu možete nanijeti i u većoj količini nego inače, a onda malo jače izmasirajte prvo područje od vrata prema vilici, zatim od vilice prema jagodicama, a onda kružno izmasirajte područje oko usta i očiju te čelo.

Na taj ćete način, objasnila nam je Katarina, pokrenuti mikrocirkulaciju, a masaža će vam pomoći i s potencijalnim opuštanjem tonusa koje bi se moglo dogoditi u trenutačnoj situaciji.

Katarina naglašava i važnost vitamina D, koji se inače sintetizira u koži pod uticajem sunca. S obzirom na to da trenutačno nismo u mogućnosti boraviti na suncu kao i inače, ona savjetuje uzimanje vitamina D u obliku dodataka prehrani. Tu su i drugi dodaci za one koji to, naravno, žele.

Za problematičnu kožu vitamin A i D, a za suhu i normalnu vitamin D, savjetuje Katarina i dodaje da kod dehidracije kože pomažu omege.

Kada je u pitanju aknasta koža, objašnjava da će se mnogi suočiti sa sljedećim problemom. Površina kože bit će isušena, a koža će iznutra buktjeti.

To će biti čest problem posebno kod tinejdžera. Oni trebaju nastaviti s rutinom i eventualno bi svima dobro došlo da lice svako toliko našpricaju termalnom vodom, kaže Katarina.

I naravno, svi trebaju piti dovoljno vode.

Vježbe za lice

Na kraju savjetuje da kao što radite vježbe za tijelo, isto učinite i za lice.

Stanite ispred ogledala i odvojite 10 minuta. Već će i izgovaranje samoglasnika s grimasom biti super i pomoći da ojačate mišiće, zaključila je. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,