Kako beba mijenja muškarca: Lakše obavljaju više radnji odjednom, ali teže donose odluke
Foto: Tuzlanski.ba

Najnovija studija istraživača sa Yalea pokazuje da tate u prvim danima roditeljstva takođe prolaze kroz promjene karakteristične za majčinstvo

beba-tataPoznato je da se po rođenju djeteta u tijelu i mozgu majki mnoge stvari promijene, a tim istraživača s Yalea je prvi put ispitao neurološke promjene koje donosi očinstvo. Istraživači su skenirali mozak 16 univerzitetski obrazovanih ljudi u različitim periodima života njihovog mladog djeteta i ustanovili su da očinstvo može da dovede do velikih hemijskih promjena u mozgu.

Prvo istraživanje ove prirode pokazalo je da se očevi koji su angažovani oko odgajanja djeteta brzo prilagođavaju novoj ulozi i bivaju podobni za ulogu roditelja podjednako kao i majke.

"Rana interakcija između oca i djeteta i njihovo emotivno spajanje stvara osnovu za čvrstu povezanost oca i djeteta, koja ima dugoročan uticaj na kognitivne funkcije i društvene veze djeteta. Otkrića ove studije bi mogla da vode ka identifikaciji dijelova mozga koji su važni za rano povezivanje oca i djeteta", piše u studiji. Naučnica Ruth Feldman, profesorica sa univerziteta Bar-Ilan u Tel Avivu, kaže da je ovo samo početak.

tata i mala beba"Odavno znamo da mozak majki stvara nove veze po rođenju djeteta, a sada smo pokazali da je i mozak oca podjednako osjetljiv na iskustvo roditeljstva, u slučajevima kada je otac angažovan oko djeteta. Ipak, zasad ne znamo kakvi su dugoročni efekti po muškarca", kaže ona.

Evo šest stvari koje se promijene u mozgu novopečenih (angažovanih) tata:

1. Uvećanje sive mase

Više sive mase u strijatumu, amigdali i hipotalamusu dovodi do pozitivnih promjena u mozgu.

2. Lakše obavljanje više radnji odjednom

Jedna od ključnih posljedica adaptacije na očinstvo, izazvana uvećanjem sive mase.

3. Veća moć zapažanja

Očevi sve lakše uočavaju potrebe djeteta, znaju kada traži hranu, vodu ili spavanje.

4. Sličnost s majkom

U studiji se navodi da su očevi praktično podjednako "kvalifikovani" za ulogu roditelja kao i majke, jer se i kod muškaraca i kod žena odvijaju iste promjene u mozgu.

5. Lošija memorija

Ipak, za razliku od majki, kod očeva se zbog hemijskih promjena bilježi lošije pamćenje.

6. Teže donošenje odluka

Takođe, "očinski mozak" vraća fokus na emocije, pa dio mozga koji je zadužen za komplikovane odluke postaje manje aktivan.

(b92.net)