Turističko-ugostiteljska škola u Tuzli osnovana je 1962. godine, a kroz svoju dugogodišnju tradiciju učenicima pruža visokokvalitetno obrazovanje kroz praktičan i teorijski rad, te omogućava sticanje neophodnih znanja i vještina za uspješnu karijeru u jednoj od najdinamičnijih industrija današnjice.

Foto: A. Bešić

Sa modernim nastavnim programima, iskusnim nastavnim osobljem i odličnim uslovima za učenje, Turističko-ugostiteljska škola u Tuzli predstavlja važnu instituciju za razvoj mladih profesionalaca koji će doprinijeti razvoju lokalne i regionalne turističke ponude.

''Do sada je naša škola omogućila sticanje znanja i vještina brojnim generacijama učenika koji su danas uspješni poslovni ljudi, vrhunski kuhari i vlasnici brojnih ugostiteljskih objekata, kako u našoj zemlji tako i u inostranstvu, menadžeri hotela i restorana, radnici u turističkim agencijama, majstori u izradi slastica, vrhunskih deserta, čak i u pravljenju čokolada'', kažu za Tuzlanski.ba iz Uprave škole.

Kada je riječ o stručnim zanimanjima, u ovoj školi se obrazuju kuhari, konobari i poslastičari.

''Njihove vrijedne ruke prave remek djela u kulinarstvu i poslastičarstvu, odlikuje ih visoki profesionalizam i ljubaznost prema gostima s kojima će raditi. Tržište rada iskazuje ogromnu potrebu za ovakvim kadrovima kako kod nas, tako i u regionu, a dobar broj njih pronalazi posao i po cijelome svijetu'', objašnjavaju iz Uprave škole.

Također, prisutna su i četverogodišnja zanimanja poput turističkog tehničara koji obrazuje buduće recepcionere, radnike u turističkim agencijama, restoranima, aerodromima, menadžere mini hotela i ekskluzivnih restorana gdje oni mogu obavljati i poslove prevodilaca, turističkih vodiča i radnika zaposlenih u muzejima.

''S obzirom na to da je Bosna i Hercegovina zemlja bogata turističkim potencijalima, naši učenici odmah po završetku škole pronalaze poslove u struci. Brojni od njih kroz obavljanje časova praktične nastave u objektima bivaju prepoznati po svome kvalitetu, pa čak i prije dobijanja diplome poslodavci im obezbjeđuju radna mjesta'', ističu.

Ova škola ima i savremeno opremljenu kuhinju i restoran za obavljanje časova praktične nastave kuhara, poslastičara i konobara.

''Posjedujemo i multimedijalni kabinet tj. preduzeće za vježbu, za obavljanje praktične nastave za turističke tehničare. Pored toga učenici trećih i četvrtih razreda praktičnu nastavu obavljaju i u renomiranim hotelima i restoranima Tuzlanskoga kantona, Termoelektrani Tuzla, turističkim agencijama i aerodromu Tuzla'', dodaju.

Posebno je to značajno za učenike koji kroz praktičan rad tokom škole budu u potpunosti spremni za tržište rada.

„Odabrala sam Turističko-ugostiteljsku školu zbog toga što me je uvijek privlačilo interesovanje za turizmom. Zanimale su me drugačije kulture i način života, to je ujedno i bijeg od svakodnevice i upoznavanje nečeg drugačijeg. Htjela sam naučiti da komuniciram i da u tome bude moj budući poziv, zaista sam to i naučila, a i komunikaciju na dva strana jezika koji su moji stručni predmeti. Odlično govorim njemački i engleski jezik'', za Tuzlanski.ba govori Aida Plavšić, učenica 4. razreda Turističko-ugostiteljske škole Tuzla.

Kaže da ova škola objedinjuje sva važna životna polja, a da nudi dinamiku, koja je danas posebno potrebna mladima.

''Posao je dinamičan, ljudi u njemu se stalno mijenjaju tj. naši turisti, učimo da se snalazimo u nepredvidljivim situacijama što je prednost u odnosu na brojne poslove u statičnom okruženju. Po završetku škole vidim se na brojnim putovanjima, kao uposlenica neke od turističkih agencija ili kao elokventna recepcionerka nekog od poznatih hotela. Tu ću upotpuniti svoje znanje i postati prava verzija uspješne poslovne žene. Napredovaću i stalno učiti kroz iskustvo, poznavanje stranih jezika i učešće u projektima koje organizuju ambasade u BiH iz domena turizma, a s čim imam iskustva, omogućuju mi dodatne benefite i snalaženje gdje god i s kim god da se nađem u kontaktu, a to će i za budućeg poslodavca igrati važnu ulogu. Zahvaljujući mojim profesoricama i profesorima postala sam najbolja verzija sebe, jer što su me oni naučili sa sigurnošću nosim u svoj budući profesionalni život“, ističe ova ambiciozna učenica.

Odličan temelj za korak dalje u obrazovanju

Nakon što završe ovu srednju školu, učenici brzo dolazi do zaposlenja, a ukoliko žele nastaviti svoj obrazovni put na visokoškolskim ustanovama, najčešće biraju Ekonomski fakultet na odsjeku Ekonomija u turizmu, Prirodno-matematičkom fakultetu na nedavno otvorenom odsjeku Turizmologija. Tim putem je krenula Lejla Kametović, apsolventica studijskog odsjeka Turizmologija na Prirodno - matematičkom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Ova škola je bila njen pravi izbor, objašnjava.

''U početku nisam znala šta upisati, ali kada sam vidjela mogućnosti koje ova škola pruža, shvatila sam da je to jedino što želim. Informisala sam se putem web stranice i uputila se na upis. Predmeti koje sam imala svakim danom su mi potvrđivali da je to pravo zanimanje koje me ispunjava i da se u budućnosti vidim kao uspješna žena koja će imati jedan takav atraktivan poziv. Obrazovanje mi je dalo temelje i probudilo dodatnu želju za daljim napretkom'', kaže na početku razgovora.

Dodaje da je stekla vještine dobre komunikacije te da je njena kreativnost došla je do izražaja na brojnim radionicama tokom školovanja.

''Turizam traži inovativnost i fleksibilnost. Brz način života koji je danas dominantan, stvara težak psihički umor, a kroz putovanja čovjek ostvaruje nove kontakte, upoznaje nove ljude, neistražene destinacije, kulture, daleke zemlje, običaje što itekako doprinosi psihičkom zdravlju. Zanimanje turističkog radnika je zanimanje koje je ujedno i humano, a i zanimanje budućnosti, to je most između turista i destinacije. Posao koji traži odgovornost i predanost, a ujedno nosi uzbuđenje. Rad sa ljudima je izazov i stvaranje dugotrajnih prijateljstava, putovanja doprinose socijalizaciji i pobjedi bolesti modernog doba- stresa, koji je okidač za brojna loša zdravstvena stanja. Sretna sam što je ovo dio mog života.“, kaže Lejla.

Ova škola ima i višegodišnju saradnju sa turističkim hotelskim lancem Plava laguna iz Poreča, koji svake godine obezbijedi besplatnu stručnu posjetu i edukaciju za učenike.

''To je veliki benefit za upoznavanje sa najnovijim trendovima svjetske kuhinje i turizma na visokom nivou. Veliki broj naših učenika radi sezonske poslove u ovome kompleksu po završetku škole u idealnim uslovima i sa dobrim finansijskim naknadama'', ističu.

Turističko-ugositeljska škola u nastavi slijedi tokove savremenoga obrazovanja, podstičući razvoj učeničkih sposobnosti kroz brojne vještine kreativnog učenja i istraživanja, što doprinosi izgradnji samostalnih ličnosti izgrađenoga stava i komunikativnih vještina neophodnih za buduće poslovno okruženje, navodeći ih istovremeno i na logičko razmišljanje i zaključivanje, te život savremenoga čovjeka koji se nalazi pred stalnim izazovima.

Prate trendove i na poslovnome planu, i u skladu s time unose novitete u svoj nastavni proces. Velika je odgovornost obrazovati učenike koji će u budućnosti hraniti ljude i udovoljavati ukusima različitih skupina i kultura ili im omogućiti neophodan i kvalitetan odmor u vremenu podložnom stalnim stresnim izazovima. Sve je to u opisu poslova i profesionalnih angažmana koje će ovi učenici po završetku školovanja raditi.

Kadrovi koji izlaze iz Turističko-ugostiteljske škole među najtraženijima su na tržištu rada jer je velika potražnja za dobrim kuharima i ugostiteljima stoga oni koji odaberu ovu školu, zasigurno neće osjetiti teret predugog traženja posla.