I bol u leđima može biti simptom karcinoma koji pogađa sve više žena
Foto: Tuzlanski.ba

Rak grlića maternice nastaje kada se pojave nepopravljive promjene na ćelijama koje oblažu vrat maternice te one počnu nekontrolirano rasti.

U velikoj većini slučajeva dešava se to zbog dugotrajne infekcije visokorizičnim tipovima humanog papiloma virusa (HPV). U 99,7 posto slučajeva ovaj tip karcinoma uzrokovan je infekcijom humanim papilomavirusom (HPV). Kao i kod svi tipova raka, važno je bolest prepoznati i dijagnosticirati na vrijeme jer tada je vjerojatnost za ozdravljenje puno veća.

Bol u leđima

Prepoznavanje simptoma je put izlječenju, a jedan neobičan mogao bi vam ukazati da nešto nije uredu. Riječ je o boli u leđima.

Neobjašnjiva bol u donjem dijelu leđa ili između bedrenih kosti može biti simptom raka vrata maternice. Ponekad osjećamo bol na tim mjestima s razlogom, no dobro je obavijestiti svog ljekara o ovoj boli ako:

- nema očitog razloga za to

- to utječe na vaš svakodnevni život

- traje 2 do 3 sedmice ili duže.

- Drugi simptomi raka vrata maternice

Pretkancerozne promjene u ćelijama vrata maternice obično su asimptomatske. Jedini način da saznate postoje li abnormalne ćelije koje se mogu razviti u rak je napraviti test probira vrata maternice. Ako se rane promjene stanica razviju u rak vrata maternice, najčešći znakovi uključuju:

- vaginalno krvarenje između menstruacija

- menstrualno krvarenje koje je duže ili jače nego inače

- bol tokom spolnog odnosa krvarenje nakon spolnog odnosa

- bol u zdjelici

- promjena u vašem vaginalnom iscjetku, više iscjetka te jaka ili neobična boja ili miris

- vaginalno krvarenje nakon menopauze.

Simptomi uznapredovalog raka vrata maternice mogu biti:

- otežana ili bolna stolica ili krvarenje iz rektuma tokom velike nužde

- otežano ili bolno mokrenje ili krv u mokraći

- tupa bol u leđima

- oticanje nogu

- bol u abdomenu

- osjećaj umora

Ovi simptomi mogu biti uzrokovani mnogim stanjima, ne samo rakom vrata maternice. Jedini način da saznate uzrok je da posjetite ljekara.

Prevencija

Vakcina protiv HPV-a – Primanje vakcine za sprečavanje infekcije HPV-om može smanjiti rizik od raka vrata maternice i drugih karcinoma povezanih s HPV-om

Papa test – Mogu otkriti prekancerozna stanja vrata maternice, tako da se mogu pratiti ili liječiti kako bi se spriječio rak vrata maternice

Prakticirajte siguran seks – Smanjite rizik od raka vrata maternice poduzimanjem mjera za sprječavanje spolno prenosivih infekcija, koristite kondome tijekom svakog spolnog odnosa i ograničite broj seksualnih partnera.