U narednom periodu trošiće se više električne energije putem klima uređaja, s obzirom da nam stiže novi toplotni val. Meteorolozi najavljuju da smo sa svježinom završili.

Najava meteorologa: Stiže novi toplotni val, temperature do 41 stepen
Foto: Ilustracija

Stižu tople noći i još topliji dani, sa temperaturama i do 41 stepeni Celzija.

Sunčane naočare, šeširi, flaša vode i svjetlija garderoba ponovo su glavni štit u odbrani od visokih temperatura. Manji broj građana, nego inače, prošeta poznatim sarajevskim šetalištem u nadi da će pronaći mjesto u hladu, za kratki predah. Svako ima svoj recept za rashlađivanje.

Klima uređaji su spas za milione ljudi tokom velikih vrućina. Konstantno su uključene kako u zatvorenim objektima, tako i u automobilima.

O zavisnosti kada je riječ o korištenju klima uređaja, govori i podatak da je u avgustu 2020.godine glavni državni operater u Kaliforniji, zbog opterećenja, bio primoran isključiti struju stotinama hiljada domaćinstava.

CNN kao primjer nedavno je pomenuo i Bosnu i Hercegovinu i regionalni prekid struje, zbog velike potrošnje tokom visokih temperatura. Predivđanja su da će se u narednih 25 godina utrostručiti potražnja za klima uređajima. Bez obzira na štetnost istih. No, nije to jedini problem građana tokom ljeta. Usljed visokih temperatura, tradicionalno sve je veći broj građana koji se žale na glavobolju, sunčanicu, dijareju, stomačni virus. Osim osnovnih preporuka, koje se tiču zaštite od sunca, ljekari upozoravaju i na odabir hrane tokom ljetnih mjeseci.

Tri litra tečnosti dnevno

"Prvenstveno se predlaže da se namirnice u ovom periodu, koje su lako kvarljive, koje su na sobnim temperaturama, a koja se sad podiže za nekoliko stepeni, na takvim temperaturama se namirnice kvare, predlaže se da se skladište u frižidere i da se na takav način konzumiraju. Imate situaciju da prosječan čovjek doručkuje bh pitu, ali u situacijama kada radi na građevini na temperaturi koja je jako visoka, ta hrana će izuzetno teško pasti na želudac i prouzrokovaće ove simptome o kojima sam pričao", govori Faruk Gutić, medicinski i biološki inžinjering.

Dok će lakša hrana, voće i povrće, zasititi i hidrirati organizam. Preporuka bi se trebalo pridržavati, s obzirom da nam tek slijedi toplotni val.

"Od iduće sedmice, očekuje nas porast vrijednosti temperatura zraka, kako jutarnjih, tako i maksimalnih dnevnih temperatura. Atmosfera će biti nešto nestabilnija, ali padavine koje očekujemo, ne očekujemo u velikim količinama", najavljuje Bakir Krajinović, meteorolog.

Kiša neće mnogo rashladiti, ali hoće dovoljan unos tečnosti. Prava mjera je, kažu ljekari, tri litra tečnosti dnevno.