Senad Salkić: Vjetroelektrana Podveležje moći će godišnje podmiriti oko 6.000 domaćinstava
Foto: Tuzlanski.ba

Gost emisije Dobar dan BiH na Hayat TV bio je Senad Salkić, izvršni direktor za kapitalne investicije Elektroprivrede BiH.

Bosnu i Hercegovinu treba voljeti riječima, ali prije svega djelima, radom, izgradnjom. U povodu Dana nezavisnosti BiH jučer je obilježen završetak radova na Vjetroelektrani Podveležje 1. Riječ je o prvoj vjetroelektrani koja će biti vlasništvo Elektroprivrede BiH.

Mi smo do sada na vjetroparku Podveležje proizveli 10 gigavat-sati električne energije. Dakle u ovoj fazi testiranja i probanja, 10 gigavat-sati je već plasirano elektroenergetski sistem BiH, što znači da je probni rad već počeo. Mi smo u protekloj sedmici uradili i tehnička ispitivanja i probe za tehnički prijem vjetroelektrane i očekujemo da u saradnji sa Vladom HNK-a i nadležnim ministarstvima, ishodujemo upotrebne dozvole u narednim danima. Naravno, ovaj probni rad i ova faza testnih ispitivanja, također ulazi i u tu fazu ishodovanja upotrebnih dozvola. Dakle, vjetroelektrana je u punom kapcitetu spremna za rad, svi vjetroagregati su priključeni na elektroenergetski sistem BiH putem deformatorske stanice, i sada ovisnosti od snage vjetra i povoljnih uslova, proizvodimo električnu energiju  – kazao je Salkić.

On je istakao da je jučer svečano obilježen završetak radova na Vjetroelektrani Podveležje jer su okončane sve aktivnosti.

Nalazimo se u fazi u kojoj svaki vjetroagregat pojedinačno, testiramo u njegovim performansama, testiramo njegove odnose prema kodeksu mreže, testiramo ih u odnosu na rad prema elektroenergetskom sistemu BiH, kako sistem utiče na njim i kako oni utiču na sistem. To su sve faze ispitivanja u kojima one proizvode električnu energiju i plasiraju je u mrežu. Očekujemo da se sve te aktivnosti okončaju u narednih 15-ak dana i nakon toga će vjetroelektranom biti u potpunosti upravljano iz operativnog centra Elektroprivrede BiH u Sarajevu i vjetroelektrana će raditi u punom kapacitetu – istakao je Salkić, te naglasio da su u testnom periodu 10 gigavat-sati električne energije proizveli ne sa svih petnaest, nego kako su jedan po jedan, puštali vjetroagregate na mrežu, tako je i proizvodnja vjetroelektrane i rasla.

Vrlo smo zadovoljni pokazateljima koje do sada imamo. Gotovo da smo u ovoj fazi kada smo svih 15 vjetroagregata pustili na mrežu, imali 24 sata kontinuiranog rada vjetroelektrane nominalnom snagom što je vrlo rijetko i govori o jednom dobrom vjetropotencijalu na lokaciji Podveležja. To obećava da ćemo imati garantovanu proizvodnju od 130 gigavat-sati električne energije na nivou godine kako je i sam projekat dizajniran, ali mi mislimo da će ta vjetroelektrana proizvoditi i nešto više od toga – naglasio je on.

Salkić je kazao da vjetroelektrana koja proizvodi 130 gigavat-sati električne energije može godišnje podmiriti oko 6.000 domaćinstava u potpunosti sa svim potrebama za električnom energijom.

Naravno to je jedan aproksimativan podatak u ovisnosti od toga koliko bi domaćinstvo potrošilo na nivou godine, ali to je otprilike taj broj, negdje oko 6.000 domaćinstava na nivou godine – naglasio je izvršni direktor za kapitalne investicije Elektroprivrede BiH.