Lažne diplome sve prisutnije: Koja zanimanja se najviše "kupuju"?
Foto: Tuzlanski.ba

Policija Republike Srpske je prošle godine otkrila skoro 50 krivičnih djela falsifikovanja diploma, a najviše su krivotvorena svjedočanstva srednje škole.

Većina falsifikovanih diploma evidentirana je na području Bijeljine - 22, uglavnom za vozače. Na području Banjaluke bilo je 13 slučajeva falsifikovanja školske spreme od kojih većina za vozače, a među krivotvorinama se našla i jedna diploma fakulteta i jedna diploma više stručne spreme.

Od osam falsifikovanih diploma na području Istočnog Sarajeva, šest se odnosilo na zanimanje “šumarskih tehničar”, a dvije na zanimanje “saobraćajni tehničar”.

"Vlasnici ovih diploma su iskoristili falsifikate da se zaposle, a protiv njih se vodi krivični postupak" - rekli su u MUP-u Republike Srpske.

Hercegovci su, prema podacima policije u Trebinju, najviše falsifikovali diplome srednje šumarske škole, dok je u Prijedoru otkriven falsifikat diplome za bravara specijalistu.

Nikola Grbić, predsednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni saobraćaj Republike Srpske, kaže da je javna tajna da se do diploma kod nas dolazi jednim telefonskim pozivom.

"Nazovete ustanove u Širokom Brijegu i Gradačcu, kažete da hoćete da budete vozač, uplatite na žiro račun 700 KM i diploma stiže na kućnu adresu", tvrdi Grbić.

On kaže da se svjedočanstva za vozače najviše falsifikuju zbog velike potraženje za vozačima u inostranstvu.

"Kod nas je teže naći vozača nego kardiologa. Oni masovno odlaze u Nemačku, Austriji, Sloveniju, Italiju, gdje su traženi zato što su vrijedni radnici, a plata se kreće od 1.500 do 2.000 eura", kaže Grbić.

S druge strane, vozači su kod nas među najslabije plaćenim radnicima i u prosjeku primaju oko 600 KM mjesečno.

"Diploma vozača im je odskočna daska da se domognu inostranstva, a tamo ponovo polažu sertifikat kako bi mogli da voze", kaže Grbić.

U Prosvjetnoj inpekciji kažu da su od početka godine kod pet svjedočanstava srednjih škola utvrdili da postoji osnovana sumnja da su fasifikovana, o čemu su obavijestili MUP Republike Srpske, javlja Blic.

Falsifikatori su se usavršili pa je sve teže razlikovati falsifikat od originala. U Republičkoj prosvjetnoj inspekciji kažu da ne mogu utvrditi da li je neka diploma falsifikovana.

"To mogu samo nadležni organi nakon vještačenja", kaže Goran Aljetić, glavni republički prosvetni inspektor. (Tuzlanski.ba)