Više od 30 biznisa uskoro će zaživjeti u Tuzli, a iza njih stoje mladi koji su hrabro odlučili krenuti u poduzetničke vode. 

Prilika za ostanak u BiH: Mladi iz Tuzle predstavili ideje za vlastite biznise
Foto: Vlada TK

Više od 30 biznisa, oblikovanih pod okriljem mentora u okviru IMPAKT inkubatora poslovnih ideja, prezentovali su mladi sa područja Tuzle.

Riječ je projektima koje će podržati Ministarstvo za kulturu, sport i mlade i Fondacija IMAPKT iz Sarajeva.

Nerma Fejzić iz Tuzle za inkubator poslovnih ideja saznala je od prijateljice i prijavila se sa idejom kozmetičkog salona. Iako je već niz godina u tom poslu i ima klijente, obuka i mentorstvo IMPAKT-a su joj dobrodošli.

„Podršku sam dobila maksimalno, a o poslovanju ne bih znala da nisam išla na radionice. To je za mene bilo sve nešto novo i sretna sam što sam uspješno završila svoj poslovni plan“, kazala je Fejzić.

Vlada Tuzlanskog kantona je u ovoj godini putem Ministarstva za kulturu, sport i mlade za projekat koji Fondacija provodi u svih 13 lokalnih zajednica izdvojila 300.000 KM.

„Najbitnija stvar, pored novčanih sredstava koju naši mladi dobiju jeste i mentorska podrška. U svakom momentu, u bilo kojoj vrsti problema da se nađu oni mogu računati na mentorsku podršku predstavnika Fondacije i Službe za zapošljavanje kao i svih stručnih lica koja stoje na raspolaganju našim mladima“, kazao je ovom prilikom ministar za kulturu, sport i mlade Damir Gazdić naglasivši da je ogroman procent održivosti programa na nivou godine te da je Ministarstvo u prethodne 3 godine podržalo više od 100 mladih biznis-poduhvata.

Metodologija za poduzetničku obuku, koju su razvili u Fondaciji IMPAKT pokazala se uspješnom na terenu, kaže izvršni direktor Fondacije Senajid Đozo.

„Održivost biznisa nakon 12 mjeseci u našem inkubatoru jeste 99,7% a dugoročna održivost jeste preko 90%. Kada kažem dugoročna mislim na tri godine i više. Samo jednom sveobuhvatnom podrškom i jednim kontinuiranim i strateškim radom kakav imamo u Tuzlanskom kantonu uspjeli smo da napravimo jedan sistem okupivši Ministarstvo za kulturu, sport i mlade TK, Vladu TK, lokalne jedinice, Službu za zapošljavanje i sve ostale institucije iz poduzetničke infrastrukture koje mogu da doprinesu razvoju poduzetništva. To smo uspjeli ovdje i pokušavamo da repliciramo taj model i na druge kantone kao i na druge lokalne zajednice“, kazao je Đozo.

Prema riječima gradonačelnika Zijada Lugavića Grad Tuzla već dugi niz  godina sa Fondacijom IMPAKT iz Sarajeva radi na projektu razvoja poduzetničkih ideja i podrške mladih poduzetnika.

„Ove godine su na edukaciju došle mlade građanke i građani Tuzle koji su imali određenu poslovnu ideju i koji su pod stručnim rukovodstvom uposlenika Fondacije razvili svoju poslovnu ideju, poslovni plan. I evo danas imamo njih 8 koji će prezentovati svoj poslovni plan i za koje sam na neki način siguran da će njihove ideje  biti podržane i da će zaživjeti u praksi“, kazao je gradonačelnik Lugavić napomenuvši da ovakve edukacije budu filter za dobre i održive poslovne ideje.