Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Da li kupanje u hladnoj vodi, zaista mijenja život? Stručnjaci otkrili neke od prednosti ove terapije

Preuzmite sliku

Ono što je započelo kao ritual oporavka nakon utakmice za elitne sportaše sada postaje mainstream. 

To nije iznenađenje, prošle godine na društvenim mrežama brojne poznate i holivudske ličnosti podijelile su svoja hladna putovanja, dok su muzičari, poput Harryja Stylesa, Drakea, Madonne, Lizzo i Lady Gage otvoreno koristili kao dio svojih rutina nakon nastupa, piše Glamour.

Ronjenje u hladnoj vodi neiznenađujuće na društvenoj mreži TikTok, prikupilo nekoliko milijardi pregleda.

Prema fitness trenerima, fizioterapeutima i doktorima koji se bave dugovječnošću, kupanje i ronjenje u hladnoj vodi moglo bi biti dobro.

Šta je terapija hladnim ronjenjem i kupanjem?

Stručnjaci tvrde da ovo nije neki prolazni hir, prenosi Tuzlanski.ba.

“Uranjanje po hladnom vremenu u vodu uopće nije novost”, kaže Sergii Putsov, CPT, bivši olimpijski dizač utega.

Zapravo je nastao oko 3500. godine prijenove ere u starom Egiptu, kao jedan od najranijih oblika terapije hladnom vodom. Ta je praksa potom usvojena u staroj Grčkoj i Rimu, a slično iu skandinavskim kulturama i mnogim drugim.

Također, široko je prihvaćen oblik oporavka nakon treninga. Sportaši obično koriste hladnu terapiju, kako bi olakšali oporavak mišića nakon intenzivnih treninga.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by David Beckham (@davidbeckham)

Hladno kupanje je, upravo to – poniranje glave ili cijeloga tijela u hladnu vodu. Može se učiniti u kadi, vodenoj površini, bazenu ili čak tušu. Da biste dobili najbolje prednosti hladnog kupanja, potpuno uronite u hladnu vodu. To može biti hladna kupka, ocean ili neka druga vodena masa koja vam je dostupna.

Nakon što prođe nekoliko minuta hladnoće, postupno se zagrijavate tako da oblačite suhu odjeću i popijete topli napitak po želji, dodaju doktori.

Prednosti kupanja hladnom vodom 

1. Smanjuje upalu

Jedna od prednosti hladne vode je njena sposobnost smanjenja upale.

“Hladni udarci mogu uzrokovati vazokonstrikciju, zatvaranje krvnih žila kako bi se ograničile upalne hemikalije koje se kreću u to područje,” objašnjava dr. Paulvin.

Dokazano je da izlaganje hladnoći smanjuje upalu u tijelu, a terapija hladnoćom može pomoći u smanjenju proizvodnje proupalnih citokina i ublažiti simptome povezane s upalnim stanjima.

2. Smanjuje hroničnu bol

S obzirom na to da hladnoća smanjuje upalu, može pomoći i kod hronične boli. Smanjenje ove upale može pomoći u ublažavanju honične boli.

Redovno korištenje hladnih kupanja može promijeniti  vašu zdravstvenu situaciju, ako se, npr. borite s hroničnom boli ili upalom. To je poput primjene prirodnog protuupalnog sredstva za cijelo tijelo. Smanjuje proizvodnju hemikalija koje podstiču upalu i povećava one koje je smanjuju. To može biti posebno korisno za stanja poput artritisa, pomaže i u kontroli boli i poboljšava pokretljivost zglobova.

3. Poboljšava cirkulaciju

Izloženost hladnoći potiče cirkulaciju krvi vazokonstrikcijom i vazodilatacijom, promičući zdravlje kardiovaskularnog sistema. Zašto je to dobro?

Ovo može imati mnoštvo akutnih kardiorespiratornih promjena u zdravstvenim pokazateljima kao što su krvni pritisak, otkucaji srca i brzina disanja. Smatra se da ove akutne promjene mogu stvoriti hroničniji učinak, potencijalno stvarajući trajna poboljšanja u zdravlju cirkulacije.

  • 4. Pospješuje mladenački ten

    Iako hladno kupanje ne može vratiti vrijeme unatrag, ono ima blagodati protiv starenja kože. Tačnije, hladna kupanja smanjuju prekid proizvodnje kolagena i starenje kože.

    5. Može smanjiti stres.

    Kao rezultat poboljšanja raspoloženja, hladno kupanje, također, može pomoći u smanjenju stresa. Kontrolisano disanje i svjesnost tokom izlaganja kupanju hladnom vodom, pozitivno utiču na autonomni nervni sistem.

    6. Može poboljšati san i smanjiti umor

    Smanjenje stresa ima još jednu veliku korist. Hladna kupanja potiču tjelesnu reakciju na stres i proces oporavka, što poboljšava san. Ne samo da ćete bolje spavati i brže se oporavljati, nego ćete se osjećati i energičnije.

    7. Može poboljšati mentalno zdravlje

    Hladno kupanje može dovesti do poboljšanja raspoloženja i smanjenja simptoma depresije i tjeskobe. Stručnjaci tvrde da izloženost hladnoj vodi aktivira parasimpatički nervni sistem, što dovodi do oslobađanja hormona stresa koji pomaže u smanjenju tjeskobe.

  • Kako pristupiti hladnom kupanju

    Jeste li spremni odvažiti se? Evo kako. Za najbolje rezultate dr. Paulvin preporučuje Wim Hof ​​tehniku ​​disanja.

    “Udahnite između 30 i 40 puta brzo, duboko i izdahnite kroz usta. Kada udišete, udahnite duboko, a zatim nakon ispuštanja zraka držite ispuhanost pluća, što je duže moguće. Zatim, ponovno duboko udahnite i zadržite dah oko 15 sekundi. Ponovite taj postupak tri do četiri puta.”

    Temperatura i trajanje hladnog poniranja

    Prema McKenni, temperatura vode pri hladnom kupanju trebala bi biti od – 1 C do 10 C. Važno je slušati svoje tijelo i ne gurati se predaleko, ovo posebno važi za početnike, ističu stručnjaci.

    Koliko dugo ostati potopljen?

    Idealno vrijeme je 11 minuta sedmično, radeći sesije od tri do četiri minute odjednom.

    McKenna se slaže: “Jedna do tri minute dobar je početak za početnike, a tri do šest minuta dobar je cilj ako se želite potruditi.”

    Međutim, vrlo rani početnici trebali bi ciljati na samo 10 sekundi i fokusirati se na svoje disanje, napredujući od tog mjesta. Također, postavite mjerač vremena, kako biste bili sigurni da nećete pretjerati.

     

    View this post on Instagram

     

    A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

    Je li hladno kupanje pravi izbor za mene?

    Dok se hladna kupanju smatraju sigurnima i korisnima, istina je da nisu idealna za svakoga.

    “Budući da hladna kupanja smanjuju protok krvi, nisu idealni za one koji žele izgraditi mišiće nakon vježbanja,” kaže dr. Paulvin.

    Hladno kupanje, također, može biti opasno za osobe s historijom srčanih bolesti, srčanih problema, krvožilnih bolesti, visokog krvnog pritiska ili teške astme, te ih treba izbjegavati, osim ako nisu pod doktorskim nadzorom.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,