Izjava Zelenskog o ''ruskoj pripremi eksplozije na Balkanu'' izazvala brojne reakcije
Foto: Tuzlanski.ba

Izjava predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog kako Rusija priprema otvaranje novih sukoba, i to na Balkanu, izazvala je brojne reakcije.

Stav zvaničnika Evropske unije je da evropske integracije mogu osigurati mir i stabilnost. S druge strane, analitičari za sigurnost smatraju da takve izjave moramo posmatrati iz neprijateljskih odnosa Ukrajine i Rusije, izvještava BHRT.

"Obratite pažnju na Balkan. Vjerujte mi, dobijamo informacije. Rusija ima dugoročni plan: Bliski istok, a sljedeća distrakcija biće Balkan. Ako partneri sada ništa ne preduzmu, opet će doći do eksplozija, i opet... To nije novost. Rusija će se pobrinuti da jedna balkanska zemlja zarati s drugom", izjavio je Zelenski.

Takva izjava može se čitati kao dolijevanje ulja na vatru. Klasično projektovanje protivničke strane kao izazivača krize. Ovo je mišljenje defendologa Duška Vejnovića. Zelenski, kaže naš sagovornik, u ovom slučaju iznosi mišljenje.

"Balkan je istorijski uvijek bio na raskršću. Krvlju je natopljen, istorijski gledano kroz konflikte i sukobe. Ja sam visoko ubijeđen da do tog sukoba doći neće", smatra Vejnović.

Izjave iz Kijeva i Moskve trebalo bi uzimati s rezervom zbog neprijateljskih odnosa. I Ukrajina i Rusija pokušavaju mobilizirati javnost jedne protiv drugih ili za sebe obezbijediti širu međunarodnu podršku.

"Naravno da postoje neuralgične tačke na Balkanu. Bosna i Hercegovina jeste jedna od njih i neki drugi dijelovi, ali za sada ne postoji opasnost zato što je već u posljednje vrijeme aktivirano više mehanizama da se spriječe bilo kakve aktivnosti koje bi mogle prouzrokovati konflikt u regionu" - kazao je Zijad Bećirović, Međunarodni institut za Balkanske studije Ljubljana.

S druge strane, region je izuzetno plodno tlo za rat saopštenjima između SAD-a i Rusije gdje narodi na ovim prostorima zauzimaju strane. Nakon najnovijih sankcija SAD-a prema zvaničnicima Republike Srpske, iz Ambasade Rusije u Bosni i Hercegovini to su okarakterisali kao "sankciono ludilo". "Zapaljivi region", odnosno Zapadni Balkan može postati bezbjedniji proširenjem Evropske unije. Ovo je poruka iz zvaničnog Zagreba, ali i evropskih zvaničnika.

"Stoga je politika Hrvatske, cijelo vrijeme, učiniti maksimalne napore da se međunarodna zajednica snažno angažira na prostoru jugoistočne Evrope, s toga i jesmo zagovaratelji procesa proširenja na naše susjede" - smatra Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske.

"Mi znamo da će proširenje Evropsku uniju učiniti bezbjednijоm i naprednijоm, ali će, takođe, obezbijediti stabilnost i mir u državama Balkana, - istakeo je Charles Michel, predsjednik Evropskog vijeća.

Upozoreno je da na mjestima gdje su postojali sukobi uvijek postoji mogućnost ponavljanja. Primjer je izraelsko-palestinski spor. Zato je važno, kažu sagovornici, otvorena pitanja rješavati za stolom.