Petak, 3. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Muzika je dobra za ublažavanje glavobolje, ali i za srce

Preuzmite sliku

Muzikoterapija danas je alternativna metoda liječenja koja je sve poznatija, ali s muzikom i zvukovima sebi i sami možemo pomoći kod kuće.

Muzika nas opušta, a direktno se povezuje s našim emocionalnim stanjem te traži aktivnost cijelog mozga za njeno procesuiranje. Drugim riječima, muzika preuzima našu cijelu koncentraciju, pa zbog toga postaje distrakcija od stresnog načina života ili može smiriti prije spavanja, jer će u fokusu biti samo umirajuća muzika, a ne vaše misli koje vam trče po glavi.

Smanjite bol uz pomoć muzike
Osim što nas može opustiti, također nam može pomoći kod nekih tegoba, poput boli.

Britansko istraživanje provedeno 2006. u Journalu of Advanced Nursing, pokazalo je kako muzika može za 21 posto smanjiti hroničnu bol, čak i u kod osteoartritisa, problemima s diskom, kao i reumatoidnog artrtisa. Također, to je istraživanje pokazalo kako muzika može utjecati i na depresiju, odnosno utjecati na emocionalno stanje osobe i to do 25 posto. Zbog ovog su istraživanja, medicinskim sestrama u Velikoj Britaniji je predloženo da pacijentima daju upute koje pozitivne učinke muzika može imati na bol, te kako može pojačati utjecaj anelgetika, tj. lijekova protiv boli.

Postoje četiri teorije zašto muzika utječe na smanjivanje boli, a jedna je da ima odbojan efekt prema boli, dok druge navode da muzika može dati pacijentu osjećaj kontrole, da potiče izlučivanje endorfina, odnosno hormona sreće. Zadnja teorija je ona potvrđena, da spora muzika, kao i klasična, može utjecati na opuštanje, sporije disanje i smanjivanje otkucaja srca.

Muzika lijek za srce

Da je muzika dobar lijek za slomljeno srce, već je dugo poznato, a i vjerujemo da ste se već od ljubavnih jada muzikom i liječili.

Ali, istraživanja su također pokazala da muzika utječe na pravilnije otkucaje srca. Istraživanje su proveli talijanski i britanski naučnici koji su okupili muškarce i žene muzičare. Zapravo su istraživanjem željeli otkriti imaju li različiti žanrovi glazbe različite utjecaje na disanje i otkucaje srca slušatelja, kao i na njihov krvni pritisak. Rezultati su bili prilično očiti, ako se radilo o veselijoj i življoj muzici– disanje se ubrzalo, kao i otkucaji srca, dok se usporavalo prikladno muzici ako je ona bila polagana.

Ali, ispitanici su imali i dvije minute pauze između žanrova, tokom kojih se otkucaji srca, nisu samo normalizirali prikladno svakom slušatelju, već su polako dostizali i idealne brojke.

Odaberite muziku koju vi volite!
Kako bi muzika imala najbolji terapeutski utjecaj, važno je da izaberete onu uz koju se vi najugodnije osjećate. Pa čak i ako ste fan metal muzike, uprkos prihvaćenom mišljenju da negativno utječe na psihološko, emocionalno, a i zdravstveno stanje osobe, odnosno da su osobe agresivne i depresivne, najnovija su istraživanja pokazala suprotno.

Čak i heavy metal muzika ima pozitivan utjecaj na ljubitelje ove muzike, odnosno smiruje ih, pomaže kod tuge, inspiriše i potiče ih na aktivnost.

Kako bi muzika efektivno djelovala, važno je da se na ona uzima skoro sva vaša osjetila i time vas čini sretnima, aktivnima i da na taj način skrene pažnju s negativnih misli ili bolova. (ordinacija.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje