Subota, 4. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šta se krije iza problema s umorom i nesanicom

Preuzmite sliku

Popularno

Umor, nesanica, razdražljivost i slični simptomi ponekad su jednostavno uzrokovani poremećenim radom hormona. Srećom pa je neke od njih lako izbjeći uz nekoliko pravila

  • cokolade-slatkisi
  • Slatkiši

    Osim što ovisnost o slatkišima i šećeru dovodi do debljanja, tijelo postaje otporno na inzulin. To je hormon koji šećer raspoređuje u krvotok tako da stanice u tijelu dobiju energiju, a takvo stanje može dovesti do dijabetesa tipa dva.

    Stres

    Uvečer razina hormona kortizola pada kako bi se organizam umirio i pripremio za spavanje. No ako postanete nervozni ili ste u stresu, kortizol raste pa nećete moći zaspati. Zato se probajte smiriti, nemojte biti aktivni i izbjegnite gledanje TV-a, igranje videoigara i gledanja mobitela. Ako patite od nesanice, to je još jedan problem koji uzrokuje kortizol, piše Women's Health. No u ovom slučaju on će poremetiti razinu šećera u krvi pa ćete biti gladniji i jesti više nego inače. Ne moramo naglašavati da ćete za neko duže vrijeme dobiti i koji kilogram viška, zato probajte riješiti problem s nesanicom.

  • kafaLS
  • Popodnevna kafa

    Još jedan slučaj u kojem je kortizol glavni krivac. Kada pijete kafu poslijepodne, tijelo zbog kofeina dobija signale da treba pojačati proizvodnju kortizola što će vas učiniti anksioznim. Osjećat ćete umor, ali nećete moći zaspati. Stručnjaci preporučuju da ne pijete kafu iza tri sata popodne i ne više od dvije šoljice dnevno.

    Vježbanje

    Bez redovnog kretanja tijelo neće proizvesti dovoljnu količinu endorfina, a on je također zaslužan za pozitivne osjećaje kada se počne proizvoditi. Osim toga, zaslužan je i za dobar imunitet i podiže libido. Dakle, u ovom slučaju problem s hormonom ne postoji ako se redovno krećete i vježbate.

    Masti u tijelu

    Estrogen privlači masti u tijelu, a kada vježbate ili ste na niskokaloričnoj dijeti, tijelo zaustavlja cijeli ciklus dok ne nadoknadi izgubljeno i vrati se u ravnotežu. Neka istraživanja čak kažu da se ta ravnoteža narušava kako starimo pa estrogen sve više dolazi do izražaja uzrokujući povećavanje težine. Naučnici također ističu da se taj višak najčešće nakuplja u području trbuha.

  • trcanje
  • Vježbanje potiskuje apetit

    Ako vam se ikada nakon trčanja dogodilo da ne osjećate glad, postoji znanstveno objašnjenje. To ima veze s načinom na koji aerobna tjelovježba potiče pad razine hormona grelina koji potiskuje apetit.

    PMS i slatkiši

    Za vrijeme predmenstrualnih tegoba, šećer će samo pogoršati simptome pa ga je bolje izbjegavati. Ako se osjećate razdražljivo ili umorno, šećer će pojačati ove simptome. Pametnije je pojesti zdrav obrok da tijelo i mozak dobiju zdravu energiju.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje