Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ortoreksija: Opasan poremećaj prehrane sve više prisutan u društvu

Preuzmite sliku

Popularno

Nove prehrambene trendove često pozdravljamo kao korak prema zdravijem načinu života. Međutim, postoji tanka granica između zdrave prehrane i preokupiranosti hranom koja može dovesti do ozbiljnih problema.

Jedan takav problem koji je dobio na pažnji u posljednje vrijeme je ortoreksija.

O čemu se tačno radi?

Radi se o poremećaju prehrane koji karakteriše opsesivna preokupacija zdravom hranom. Iako ortoreksija još uvijek nije službeno priznat medicinski poremećaj, mnogi stručnjaci prepoznaju ovu problematiku kao ozbiljan mentalni i fizički problem.

Osobe koje pate od ortoreksije imaju nezdravu fiksaciju na kvalitetu i čistoću hrane koju konzumiraju. Umjesto fokusiranja na količinu hrane ili kalorijski unos, ljudi s ortoreksijom postaju opsjednuti kvalitetom i sastavom hrane. To može rezultirati strogim dijetama, izbjegavanjem određenih skupina hrane (poput glutena, šećera, ili mliječnih proizvoda) ili čestim promjenama prehrambenih navika kako bi se postigla “idealna” prehrana.

Koje su posljedice?

Iako želja za zdravim načinom života i pravilnom prehranom može biti pozitivna, ortoreksija se razlikuje, jer dovodi do ekstremnih poteza i negativnih posljedica. Osobe s ovim poremećajem često doživljavaju anksioznost oko hrane, izbjegavaju socijalne događaje, gdje hrana igra ulogu, te postaju izolirane zbog svojih prehrambenih ograničenja.

Posljedice ortoreksije mogu biti ozbiljne i uticati na zdravlje pojedinca. Nedostatak raznolikosti u prehrani može dovesti do nedostatka nutrijenata i vitaminima, te izazvati ozbiljne zdravstvene probleme poput slabosti, gubitka težine, hormonalnih poremećaja i oštećenja organa.

Ortoreksija ima dvije faze

Prva faza

U prvoj fazi kreće kao zdrava i bezopasna pohvalna odluka osobe s ciljem da poboljša zdravlje na način da se prehrana bazira isključivo na zdravim namirnicama.

Druga faza

U drugoj fazi ta odluka prerasta u fiksaciju tokom koje pojedinac osjeća krivnju zbog neuspješnog pridržavanja strogih režima prehrane. Opsjednutost postaje poremećaj koji u konačnici narušava zdravlje i kvalitetu života.

Kako prepoznati ortoreksiju?

Važno je prepoznati znakove na vrijeme i potražiti pomoć stručnjaka, ako primijetite da neko u vašem okruženju može patiti od ovog poremećaja. Terapija i podrška psihologa, nutricionista ili drugih zdravstvenih stručnjaka mogu pomoći pojedincu da razvije zdraviji odnos prema hrani i prema sebi.

Neki od pokazatelja ovog poremećaja su: deficit esencijalnih nutrijenata, malnutricije, gubitak kilograma, suha koža, ispadanje kose, anemija te izostanak menstruacije kod žena.

Kao društvo, važno je promicati svijest o važnosti zdrave prehrane, ali isto tako biti svjestan granica između zdravog pristupa prehrani i preokupacije koja može dovesti do ozbiljnih problema. Ortoreksija je podsjetnik da su balans i raznolikost ključni za zdrav životni stil, kako fizički tako i mentalni.

Sprječavanje ortoreksije uključuje promicanje zdravog odnosa prema hrani i poticanje svijesti o važnosti raznolikosti u prehrani.

Kako spriječiti ovaj poremećaj?

Edukacija o zdravoj prehrani

Razumijevanje šta znači zdrava prehrana važno je kako bi se izbjegle ekstremne dijete ili prehrambene restrikcije. Fokusirajte se na ravnotežu između različitih skupina hrane, umjerenost i unos hranjivih tvari.

Osvještavanje o prihvatanju tijela

Promoviranje pozitivne slike tijela i samopouzdanja ključno je za izbjegavanje opsesivnih misli o hrani. Važno je naglasiti da ljepota dolazi u različitim oblicima i veličinama.

Raznolikost u prehrani

Važno je konzumirati široki spektar namirnica kako biste zadovoljili unos svih potrebnih makronutrijenata.

Traženje pomoći stručnjaka

Ako primijetite znakove ortoreksije kod sebe ili kod drugih, važno je potražiti stručnu pomoć. Psiholog, nutricionist ili terapeut mogu pružiti podršku i pomoći u promjeni nezdravih prehrambenih navika.

Važno je naglasiti da zdrav odnos prema hrani uključuje balans, umjerenost i razumijevanje da nema savršene prehrane.

Cilj je usvojiti prehrambene navike koje podržavaju zdravlje, ali istovremeno dopuštaju uživanje u hrani bez pretjerane opsesije ili stresa. (Buildingbody.com)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje