Utorak, 30. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Ovo su metode kojima se francuski roditelji služe kako bi im djeca bila mirna i sretna

Preuzmite sliku

Pravila vaspitanja francuskih roditelja neki hvale, neki smatraju kontroverznim. Francusko roditeljstvo postalo je svjetski poznato jer naglašava važnost postavljanja jasnih granica za djecu i transparentno predočavanje posljedica za njihove postupke, a istovremeno podstiče dječiju nezavisnost i samodisciplinu, piše expatica.

Francuski roditelji takođe stavljaju snažan naglasak na učenje djece da cijene i uživaju u hrani, umjetnosti i kulturi od malih nogu. Pored toga, francuski obrazovni sistem je veoma poštovan i naglašava kritičko mišljenje, za koje se vjeruje da doprinosi uspjehu i nezavisnosti francuske djece.

Ovo su metode kojima se francuski roditelji služe kako bi im djeca bila mirna i sretna

Ne ponašajte se kao helikopter roditelj

Helikopter roditeljstvo, gde roditelji „lebde“ nad svojom djecom u pokušaju da kontrolišu njihove živote (društvene, akademske, psihološke, atletske, itd.), potpuna je suprotnost od onoga kako Francuzi odgajaju svoju djecu. Malo je želje da se kontroliše život djeteta; naprotiv, cilj je da ih od malih nogu učinimo nezavisnima, puštajući ih da eksperimentišu, doživljavaju neuspjeh i donose odluke prikladne uzrastu. Na igralištima u Francuskoj nećete vidjeti roditelje kako stoje pored svoje djece i pomažu im kad se penju na spravama. Nije u pitanju ravnodušnost ili nemar, već francuski roditelji vjeruju da pravo učenje dolazi iz pokušaja i grešaka.

Napravite vremena samo za porodicu

Tokom nedjelje, Francuzi vole da večeraju zajedno, bez televizora i telefona kako bi se fokusirali jedni na druge. Porodice provode veliki dio svojih vikenda zajedno, bilo da se bave sportom, idu u duge šetnje, posjećuju muzeje ili se jednostavno opuštaju. Voziti djecu na više aktivnosti, na sportske događaje ili na sastanke non stop nije norma.

Kada je vrijeme za igru, vrijeme je za igru

Igranje na otvorenom i fizička aktivnost su izuzetno važni u Francuskoj. Školski dan je rigorozan, jer se od djece očekuje da se pravilno ponašaju i budu fokusirani mnogo sati (obično od 08:30 do 16:30 čak i za mališane). Tokom tipičnog školskog dana postoje do tri odmora za djecu; dva kraća i jedan dugačak. Ne samo da je igranje fizička aktivnost, već Francuzi vjeruju da je to i podsticaj za mozak.

Kada nije vrijeme za igru, nije vrijeme za igru

Postoji kodeks ponašanja koji se shvata veoma ozbiljno. Djeca uče da sjede pravilno za stolom, da se pozdravljaju sa odraslima, da ne prekidaju druge dok govore i da mirno sjede kada to prilika zahtjeva. Nećete vidjeti djecu kako trče po restoranima, ona sjede sa odraslima i učestvuju u razgovoru.

Poslužite svojoj djeci pravu hranu

Francuski roditelji ne dozvoljavaju djeci da jedu samo tjesteninu i čips. Francuzi hranu shvataju ozbiljno, a to uključuje i hranu koju služe djeci. Od malih nogu se očekuje da djeca jedu istu hranu kao i odrasli. Ne postoji običaj da se djeci služi jedan obrok, a odraslima drugi. Jedu isto, samo u manjim količinama

Roditelji se smatraju podjednako važnim kao i djeca

Roditelji, posebno majke, nemaju tendenciju da se „izgube“ kada imaju djecu. Oni svoje prioritete i dobrobit smatraju jednako važnim kao i dijete. Na kraju krajeva, ako ne vode računa o sebi, kakva je korist svojoj djeci?

Karijere se nastavljaju – mnoge nove majke dobijaju nekoliko mjeseci odmora zbog porodiljskog odsustva, a zatim se vraćaju na posao. Roditelji imaju tendenciju da izdvoje vrijeme za sebe, oslanjajući se na bake i deke da im pomognu oko čuvanja dece.

Ne pretjeruju

Među francuskim roditeljima ne postoji očajnički strah da će njihovo dijete propasti u životu ako istovremeno ne bude atletski šampion, predsjednik dramske sekcije i vrhunski muzičar, prenosi zadovoljna.rs

Francuzi imaju opušteniji pristup aktivnostima. Ako je dijete previše umorno, koja je poenta?

Djeca imaju dug, rigorozan školski dan, zašto dodavati još aktivnosti?

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,