Četvrtak, 9. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Cijene nafte i zlata stabilizirale se na globalnom tržištu

Preuzmite sliku

Cijene zlata stabilizirale su se na globalnom tržištu nakon što su iranski dužnosnici prigušili strahovanja od eskalacije sukoba s Izraelom, signaliziravši da ne planiraju odgovoriti na sumnjive dronove u iranskom zračnom prostoru.

Na fizičkom tržištu u Londonu cijena unce zlata bila je oko podneva viša za 0,1 posto nego na jučerašnjem zatvaranju i iznosila je 2,381.82 dolara.

Jučer je na azijskim tržištima nakratko poskočila više od jedan posto, premašivši 2400 dolara. Na američkom terminskom tržištu uncom se jučer trgovalo po cijeni od 2,396.50 dolara po unci, neznatno nižoj nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine.

Skok cijena potaknula su izvješća zapadnih medija o eksploziji u blizini iranskog grada Isfahana.

Američka TV kuća ABC izvijestila je da su izraelske rakete pogodile lokaciju u Iranu. Iranska državna televizija objavila je da su “na nebu iznad Isfahana uočena tri drona. Aktivirao se sistem protivzračne odbrane i uništio dronove”.

Iranski mediji ne spominju u izvješćima Izrael, a jedan analitičar rekao je za državnu televiziju da su dronovima upravljali ljudi koji su se infiltrirali u Iran.

Visoki vojni dužnosnik Siavoš Mihandoust izjavio je da je meta sistema protuzračne obrane bio “sumnjivi objekt”. Iran je jučer otvorio zračni prostor i zračne luke.

Poruku je najjasnije sročio visoki iranski dužnosnik, rekavši za Reuters da Teheran u ovom trenutku ne planira odgovor.

Reakcije su umirile tržišta zlata i nafte i cijene su se vratile na one nivoe na kojima su bile prije incidenta.

Kad je nafta u pitanju, dobre su to vijesti i za BiH gdje je svaki novi rast cijena dodatni udar na osiromašene građane, posebno kad je gorivo u pitanju. Vremena kad se za dvije marke moglo točiti, a i to nam je bilo puno, danas bi mnogi rado vratili.

Kad je zlato u pitanju, Centralna banka BiH raspolaže s oko tri tone zlata. Analitičar Igor Gavran nedavno je komentirao da je to premalo i da bi, uprkos činjenici što je sada kupnja zlata puno veća investicija nego prije, BiH trebala postupno povećavati rezerve zlata, jer su one jamac stabilnosti. (Vecernji.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,