Subota, 27. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Optimalna ishrana tokom Ramazana: Savjeti nutricionistice Mirhe Skakić

Preuzmite sliku

Popularno

Šta jedete na sehuru? Kada i koliko kafe pijete tokom Ramazana? Kako nadoknaditi tečnost u organizmu? Kada je pravo vrijeme za desert? Ukoliko ne razmišljamo o ovim pitanjima, vrlo je vjerovatno da se pogrešno hranimo tokom Ramazana što može opteretiti naš organizam, a sam post učiniti težim nego što bi trebao biti.

Najveća pažnja se, tokom Ramazana, posvećuje pripremi iftara. Pripremaju se posebna slana i slatka jela, pozivaju porodica i prijatelji, te svi zajedno uživaju u bosanskim trpezama nakon višesatnog posta. To su naša tradicija i običaji koje treba njegovati, no nerijetko, zbog fokusa na iftar, zaboravimo vrlo važnu stavku, početak dana, odnosno sehur.

‘’Sehur bi trebao biti podjednako važan kao i iftar jer  od onoga što pojedemo ujutro ovisi kako će izgledati naš dan i koliko ćemo pomoći našem organizmu u procesu posta. Važno je birati namirnice koje nas duži vremenski period održavaju sitima. Fokus treba biti na namirnicama bogatim vlaknima, proteinima i složenim ugljikohidratima”, za Tuzlanski.ba objašnjava Mirha Skakić, Magistrica nutricionizma i vlasnica Nutricionističkog centra Nutrisano.

  • Tako za sehur savjetuje namirnice bogate sjemenkama  i cjelovitim žitaricama, mlijeko i mliječne proizvode, ali i meso i ribu.

    ‘’Ne treba, naravno, opteretiti želudac sa svim navedenim, nego treba napraviti balans. Tako je recimo namaz od leblebija ili sirni namaz uz pecivo bogato sjemekama i žitaricama adekvatan izbor’’, dodaje.

    Važno je osluškivati organizam i birati hranu koja osigurava unos potrebnih nutrijenata, kako energetskih, tako i onih koji su ključni za izgradnju tkiva, poboljšanje probave i osiguranje procesa regeneracije organizma, ističe Skakić.

    Uz fokus na namirnicama bogatim vlaknima, proteinima i pažljivo biranim ugljikohidratima, Skakić naglašava važnost očuvanja balansa u ishrani.

    “Posebno u mjesecu Ramazana ne trebamo mnogo eksperimentisati i ne moramo naglo mijenjati svoje prehrambene navike, već trebamo postići harmoniju. Često je uobičajeno da pretrpamo želudac, ali zapravo trebamo smisleno hraniti svaku ćeliju našeg organizma”, dodaje ona.

    Kafoljupci će se razočarati, ali kafa nije preporučljiva za sehur

    Iako je kod mnogih običaj da ujutro uz sehur piju i kafu, neki zbog glavobolja, a neki zbog navike ili ćejfa, Skakić smatra da to nije dobra odluka.

  • “Ukoliko je ispijanje kafe dnevna navika, ona je poželjna nakon iftara, a ne na sehuru. Konzumacija kofeinskih napitaka na sehuru može ubrzati dehidrataciju organizma, što može rezultirati pojačanom žeđu tokom dana”, objašnjava.

    Tako se kafa može piti nakon iftara, ali ne prioritetno. Prioritet se ipak mora dati nadoknadi tečnosti i namirnicama koje vraćaju izgubljenu energiju.

    Hurme i limunada su odličan izbor, ali i neko drugo sušeno voće također može poslužiti svrsi”, navodi.

    Kada se organizmu daju tečnost i energija, važno je balansirati. Domaće čorbe ili supe odlične su kao prvi izbor na iftarskim trpezama.

    “Bosanske trpeze često nude raznolikost, što omogućava balansiranje obroka”, kaže Mirha.

    Naglašava i  važnost slušanja signala tijela.

    “Preveliki unos hrane opterećuje naš organizam.Treba pratiti prirodnu glad i prirodnu sitost kako bismo osigurali optimalno funkcioniranje tijela.”

    U konačnici, pravilna ishrana tokom Ramazana zahtijeva pažnju kako prema kvalitetu namirnica, tako i prema samom načinu konzumacije.

    Slijedeći savjete nutricionistice Mirhe Skakić, možemo osigurati da, ako smo griješili u prvoj polovini Ramazana, u drugoj naša ishrana bude uravnotežena i korisna za naše tijelo. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje