Nedjelja, 28. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Menopauza i problemi sa spavanjem: Kako tome stati na kraj?

Preuzmite sliku

Popularno

Prijelazno razdoblje iz perimenopauze u menopauzu, između ostalog donosi ženama problem s nesanicom. Mnogo je razloga zašto se to događa, a hormonalna aktivnost je samo jedan od njih.

Ulazak u menopauzu je veliki izazov za svaku ženu. Radi se o prijelazu iz razdoblja plodnosti u razdoblje u kojem se aktivnost ženskih hormona maksimalno smanjuje, što značajno utiče na ponašanje organizma.

Jedan od simptoma ulaska u menopauzu je i nesanica. Otprilike dvije trećine žena se muči s problemima sa spavanjem, što se manifestira nemogućnošću provođenja više od pola sata u kontinuiranom snu tokom noći.

A nedostatak sna utiče na cjelokupnu kvalitetu života svakog od nas. Naime, uzrokuje manjak energije, te kvari raspoloženje, s tim da dugoročno može uticati i na ponašanje krvnog sistema, kao i drugih vitalnih sistema u organizmu.

Istina je, pri ulasku u menopauzu nedostatak sna u nekoj mjeri uzrokuju hormoni, no tu su i drugi faktori koje, dovođenjem pod kontrolu mogu donijeti pozitivnu promjenu, dok pokušavaš zaspati:

1. Smanjiti stres i učiniti prostoriju idealnom za spavanje

Uloga estrogena je između ostalog da olakša ženi prelazak u carstvo snova, a u menopauzi njegov nivo postaje vrlo nizak, što je jedan od glavnih razloga nesanice.

Međutim, oko 40 % žena svejedno nema problema sa spavanjem na ulasku u menopauzu, jer na san utiču i drugi faktori.

Jedan od njih je stres. Trebalo bi ga svesti na minimum, što nije jednostavno, jer ulazak u menopauzu je sam po sebi stresan. Tome se pripisuje i užurbani stil života i eventualni problemi na poslu, što znatno utiče na borbu s vlastitim snom.

Baš zbog toga važno je, što prije prihvatiti sebe i promjene koje su se dogodile. Novo razdoblje života može biti uzbudljivo i zanimljivo kao i ono prethodno. Brinuti zbog tjelesnih promjena koje se odvijaju u tijelu dugoročno nema smisla i nužno je pozitivno razmišljati o budućnosti.

Što se stresa na poslu tiče, iskusna osoba mora biti svjesna da nerviranje, zbog onog što se događa na radnom mjestu ne vodi nikud, pogotovo ako ne radiš za sebe, nego za mjesečnu platu.

Što se pak porodične situacije tiče, tu i četrdesetima i pedesetima uvijek ima izazova, no treba ih prihvatiti kao realnost i tražiti konkretna rješenja, a ne gristi se zbog trzavica.

I da, osim stresa i lošeg raspoloženja, problemi s osjetljivošću sna povezani su i s okruženjem u kojem spavaš. Zato ima smisla provjetriti prostoriju i učiniti je ugodnom za spavanje. Nije potrebno koristiti previše slojeva pokrivanja, jer znojenje je jedan od simptoma ulaska u menopauzu.

2. Usvojiti zdrave navike i posvetiti se tjelovježbi

Kvaliteta sna, definitivno je povezana i s kvalitetom vremena koje se provodi u budnom stanju, zato je potrebno smanjiti alkohol, kofein i nikotin ili ih potpuno izbaciti iz života, jer negativno utiču na san.

S druge strane, uravnotežena prehrana bogata mineralima, vitaminima, zdravim mastima, vlaknima i proteinima pozitivno utiče na ponašanje organizma, što će se osjetiti i na njegovom ponašanju za vrijeme sna.

Ulazak u menopauzu može biti pravo vrijeme za popravljanje prehranu. Ne radi se samo o borbi protiv masnih naslaga na području stomaka, tipičnima za menopauzu, već i o tvojoj dugoročnoj vitalnosti. (Budifit.net)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje