Ponedjeljak, 29. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

5 najvećih opasnosti za zdravlje koje ‘vrebaju’ u teretani

Preuzmite sliku

U teretanu odlazimo kako bismo poboljšali izgled i zdravlje i poslije tjelovježbe trebali bismo se osjećati kao da ‘pucamo’ od zdravlja, međutim vaša teretana može skrivati i neke štetnosti za zdravlje. Ponajprije su to mikrobi, bakterije i virusi koji se množe i šire u vlažnom okolišu, no tu su i druge potencijalne opasnosti koje ‘vrebaju’. Doznajte čega biste se to trebali čuvati u teretani

1. Bakterije i mikrobi na spravama za vježbanje

Obrišite opremu na kojoj vježbate u teretani prije i poslije treninga te uvijek sa sobom imajte peškir na koji ćete sjesti kada vježbu izvodite sjedeći. Također, nosite zaštitne rukavice dok vježbate.

Tuširate li se u teretani, svakako u tušu nosite japanke kako biste smanjili mogućnost dobijanja gljivica, atletskog stopala, te virusne ili bakterijske infekcije. U teretani nikad ne hodajte bosi. Ako ste se prehladili ili dobili gripu izbjegavajte teretanu još barem dan nakon što je nestala temperatura kako ne biste nekome prenijeli mikrobe.

2. Đon patika

Dodirujete li tokom istezanja nožne prste pazite da je đon patika uvijek čist. Nosite li patike i izvan teretane sigurno ne želite uprljati ruke svime onime što je putem ostalo na đonu. Ta prljavština može sadržavati štetnu bakteriju koja može dospjeti u vaše tijelo kroz zanokticu, oči, nos ili usta ako ih dodirujete rukama.

3. Ormarić za opremu

Vrlo je vjerovatno da se ti ormarići čiste vrlo rijetko ili čak nikada. Zato, kako biste spriječili da se sve ono što stavljate u ormarić kontaminira, upotrijebite plastičnu vrećicu u koje ćete staviti stvari prije nego ih zaključate u ormariću.

4. Rutina vježbanja

Izvodite li na svakom treningu iste vježbe može se dogoditi da istegnete baš one dijelove tijela koje želite učvrstiti. Uz to, kada se tokom vježbanja fokusirate samo na određene dijelove tijela, dijelovi koje zanemarujete pretjerano će se naprezati izvan teretane.

Zato pazite na to da naizmjence jačate gornji i donji dio tijela ili se, ako ste u mogućnosti, konsultujte s trenerom o najboljem izvođenju treninga.

5. Ispuhana lopta za vježbanje

Koristite li kod vježbanja loptu za pilates koja nije dovoljno napuhana, riskirate ozljede leđa i kičme. Potpuno napuhana lopta pruža najbolju potporu i stabilnost, a time i bolju kontrolu i manji rizik od ozljeđivanja.

Ako vam je ostala jedino djelomično ispuhana lopta za vježbanje, koristite je na početku treninga, odnosno prije nego vam se mišići umore. (zadovoljna.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,