Nedjelja, 5. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet vrsta povrća i začina koje možete sami uzgajati

Preuzmite sliku

Dani za nama naučili su nas velikim lekcijama i naveli da razmišljamo o idejama koje ranije nismo uzimali u razmatranje.

Jedna od njih svakako je i uzgajanje voća, povrća i začinskog bilja u dvorištu ili na terasi. Naime, određene vrste možete presaditi i pravilnom njegom i održavanjem, ubirati sočne plodove, koji su prije svega zdravi, a naravno, i ukusni. Možete se odlučiti za razne tehnike.

Mladi luk

Za početak skratite stabljike luka za otprilike 2.5 cm, a glavicu i korijen ne dirajte. Ubacite glavice u saksiju sa otvorima na dnu, ili direktno u baštu. Važno je da mjesto gde ste presadili mladi luk bude izloženo sunčevim zracima bar 6 sati dnevno. Prekrijte glavice kvalitetnom zemljom, a stabljike ostavite da vire. Kada je u pitanju zalivanje, to činite kada god primjetite da je zemlja suha, ali se trudite da glavice ne plivaju u vodi. Trebalo bi da prvi rezultati budu vidljivi već nakon nekoliko dana, a vi se možete poslužiti kada god želite, tako što ćete iseći stabljike. Stabljike mladog luka izrastu za otprlike sedmicu dana, ali sve dok zadržite glavice u zemlji i redovno zalivate, moći ćete da ubirate plodove.

  • Celer

    Skratite vrh celera za prbližno 2.5 cm, a nakon toga stavite celer u činiju, tako što će vrhovi biti sa gornje strane. Sipajte vodu, tek toliko da prekrije dno činije. Odložite činiju na sunčano mjesto, i sačekajte nekoliko dana da izrastu korjen i listovi. Nakon toga, presadite celer u saksiju sa otvorima na dnu ili direktno u baštu. Prekrijte zemljom sve do listova, ali ono što je veoma važno jeste izloženost suncu bar 6 sati dnevno. Slično kao i sa mladim lukom, vrhove možete sjeckati i koristiti u ishrani čim stabljike malo porastu, ali je važno da njegujete biljku kako bi se duže očuvala. Važno je da zemlja bude umjereno vlažna, ali i da mjesto gdje ste celer presadili bude u djelimičnom hladu, a ne sve vrijeme pod direktnim sunčevim zracima. Stabljikama je potrebno nekoliko mjeseci da dostignu punu visinu.

  • Đumbir

    Potopite đumbir i ostavite ga da prenoći. Zatim ga isjecite, vodeći računa da ne oštetite mladice sa svake strane. Presadite đumbir u zemlju na dubini od otprilike 5 cm, a pritom se možete poslužiti saksijom ili unaprijed određenim mjestom u bašti, koje je u djelimičnoj sjenci. Međutim, gledajte da mladice budu okrenute nagore ili sa strane, a zemlja neka bude kvalitetna i rastresita. Đumbiru prija vlaga, a izdanici će se pojaviti kroz nekoliko nedelja. Ipak, potrebno je biti strpljiv 3 do 4 mjeseca, kako bi izrastao dovoljno za ubiranje plodova. Kada želite da se poslužite, iskopajte rizom i isjecite dio koji želite. Prilikom vađenja iz zemlje budite pažljivi, a kada ste završili, ponovo ga vratite na mjesto. Ukoliko se pridržavate ovih uputstava, moći ćete da ubirate plodove dugi vremenski period.

  • Zelena salata

    Isjecite drške salate, tako da ostavite vrhove listova, otprike 2.5 cm dužine, a zatim listove ostavite u posudi sa vodom, blizu prozora. Mijenjajte vodu na svakih par dana, tako da korijen počne da raste nakon sedmicu dana, dok će listovi također vidljivo izrasti. Za manje od 2 sedmice, moći ćete da kidate listove i uživate u ukusu. Ukoliko se odlučite za ovakav vid uzgajanja, salata neće rasti velikom brzinom, pa sačekajte od 10 do 12 dana da je iznesete na trpezu. Nakon toga, ona će pokušati da cvjeta, a listovi će poprimiti gorak ukus.

  • Batat

    Stavite cijeli ili dio opranog batata u zemlju, i prekrijte tankim slojem zemlje. Vodite računa da ona bude dovoljno vlažna i osunčana. Sačekajte nekoliko sedmica dok se ne pojave izdanci visine 10 cm, kojih može biti 30 do 50 po jednom krompiru. Kada se pojave, polako ih otkinite i složite u plitku posudu sa vodom, tako da donji djelovi budu potopljeni. Korjeni bi trebalo da niknu nakon sedmicu dana. Kada porastu od 5 do 10 cm, spremni su za presađivanje u rastresitoj zemlji.

  • Napravite rupe u koje ćete ubaciti izdanke i utapkajte zemlju do pola, a zatim zalijte vodom i ponovite kad god primetite da je zemlja suha. Nakon nekoliko sedmica primjetit ćete zelene izdanke, koji će prerasti u bogate čokote. Kada list počne da žuti, možete brati plod, a procjena je da je batatu potrebno od 100 do 140 dana da sazri. Ukoliko gajite batat u bašti, gledajte da prve plodove iskoristite prije mraza, za najbolje rezultate. Izbjegavajte zalivanje sedmicu dana prije toga, a prje pripreme, batat ostavite da odstoji 10 dana na toplom i suhom mjestu. (Citymagazine)

     

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje