Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Globalno zagrijavanje bi moglo da osiromaši gotovo 80 posto država

Preuzmite sliku

Srazmjerno s porastom temperature opada produktivnost, ističu američki naučnici, pa bi do 2100. godine većina zemalja mogla da bude siromašnija nego danas.

Idealna ekonomska produktivnist postiže se na 13 stepeni Celzijusovih, a iznad te granice produktivnost pada srazmjerno rastu temperature, zaključili su američki istraživači sa Univerziteta “Stanford” u Kaliforniji. Takav zaključak su izveli na osnovu ekonomskih podataka iz 166 zemlje praćenih 50 godina od 1960. do 2010.

Produktivnost, kako u bogatim, tako i u siromašnim zemljama već pedeset godina na indetičan način pada sa porastom temperature.

Najpogođeniji sektor rastom temperatute je poljoprivreda.

Do pojave ove studije još nikada nije uspostavljena takva veza na makroekonomskom planu.

U studiji objavljenoj u naučnom časopisu Nature se navodi da bi porast temperature od 4,3 stepena Celzijusa do 2100, kako je predvidjela Grupa nevladinih eksperata o klimatskim promjenama Giec, dovela bi do pada svjetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 20 posto.

Američki eksperti tvrde da će 77 posto zemalja do 2100. biti siromašnije u pogledu BDP po stanovniku ukoliko ne budu smanjene posljedice klimatskih promjena.

Najpogođenije bi bile najtoplije i ujedno i najsiromašnije zemlje, dok bi najveću korist imale zemlje Sjeverne Evrope kao i Rusija gdje bi prosječna temperatura mogla da raste ka granici od 13 stepeni.

Istraživači ocjenjuju da su realni ekonomski gubici zbog klimatskog zagrijavanja znatno viši nego što pokazuje većina modela. (tanjug)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje