Petak, 26. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Karadžić zatražio odbacivanje žalbe tužilaštva

Preuzmite sliku

Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) Radovan Karadžić zatražio je da se odbaci žalba kojom su Haški tužioci tražili da mu kazna bude povećana na doživotnu i da bude proglašen krivim za genocid počinjen u sedam bosanskohercegovačkih općina 1992. godine.

Karadžić je u podnesku Mehanizmu za međunarodne tribunale istakao da su tužioci svojom žalbom dokazali da je prvostepena presuda manjkava.

„Iako postoje značajne greške, one nisu fatalne u smislu da bi se zbog njih trebao preokrenuti oslobađajući dio presude za genocid 1992. godine, obzirom da se taj dio presude zasniva na rezonovanju raznih vijeća Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde u posljednjih 14 godina“, navodi Karadžić, prenosi BIRN.

Prvostepenom presudom, izrečenom 24. marta prošle godine, Haški tribunal je Karadžića osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Po presudi, ta krivična djela počinjena su u okviru četiri udružena zločinačka poduhvata u kojim je Karadžić bio protagonista. Karadžić je oslobođen krivice za genocid počinjen 1992. godine.

Na ovu presudu se žalilo Haško tužilaštvo, kao i optuženi Karadžić.

Karadžić je u svom odgovoru na žalbu tužilaca rekao da u prvostepenom postupku nisu dokazana „niti djela niti umišljaj za počinjenje genocida u općinama 1992. godine“.

Prvostepeno vijeće je zaključilo da iako su uslovi u zatočeničkim logorima na području Republike Srpske bili zastrašujući, da se ne može zaključiti da su formirani s ciljem „uništenja bosanskih Muslimana kao grupe“.

Tužioci su se žalili na ovaj zaključak, a Karadžić u odgovoru navodi da „iako Sudsko vijeće nije dalo adekvatno objašnjenje za svoje odluke“ ovaj dio presude treba potvrditi.

Karadžić pojašnjava da iako su uslovi u logorima Sušica, Omarska, Keraterm, Trnopolje, Karakaj i u Foči bili loši za pojedince, ne može govoriti o posljedici na grupu bosanskih Muslimana.

„Obzirom na to koliko malo je ljudi stradalo zbog loših uvjeta u ovom slučaju, ne može se reći da su uslovi u logorima bili smišljeni da se osigura nestanak bosanskih Muslimana“, rekao je Karadžić.

Bivši predsjednik Republike Srpske je rekao i da tužioci nisu dokazali da je on imao namjeru da počini genocid. Kazao je da je, sudskom praksom utvrđeno, kako „činovi preseljanja ljudi, pa čak i nasilnog preseljenja, nisu jednaki činovima genocida obzirom da ne moraju nužno imati za posljedicu uništenje grupe“.

Haški tužioci su u žalbi naveli da su svi zločini počinjeni u okviru udruženog zločinakog poduhvata bili “namjerni”, dok je Karadžić u odgovoru na žalbu rekao da se treba potvrditi prvostepena presuda u kojoj stoji da se radilo samo o “predvidivim zločinima”.

„Ukoliko Karadžić nije dovoljno mario da zaustavi počinjenje djela, to nije jednako tome da je namjerno postupao. Nezainteresiranost nije jednaka namjeri“, navodi se u odgovoru.

Javno iznošenje žalbi na presudu Karadžiću biti će naknadno zakazano, nakon čega će biti donesena konačna presuda.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,