Nedjelja, 19. Maja 2024.
Tuzlanski.ba logo

Uz ovih sedam savjeta zaboravite na nadutost i bezbrižno uživajte u svakom obroku

Preuzmite sliku

Svaki organizam je individualan i uzrok samog problema može ležati u onome što jedete, kada jedete ili koliko i kako jedete. Saznajte kako se riješiti nadutosti jednostavnim promjenama.

Nadutost je osjećaj koji ometa uživanje u hrani. Nakon što pojedete osjećate se napuhnuto i kao da ste previše pojeli, čak i ako to nije slučaj.

Stomak može biti tvrd i vidljivo izbočen, a nadutost može biti popraćena grčevima, vjetrovima ili proljevom. Dobra je vijest da se u većini slučajeva to može spriječiti, ali je potrebno otkriti uzrok problema.

  • 1. Jedite polako

    Ponekad gutanje veće količine zraka može izazvati ove probleme. Kada brzo jedete i ne žvačete dovoljno možete se nagutati zraka što će uglavnom izazvati i vjetrove i podrigivanje.

    Uzmite si vremena za svaki obrok i dobro prožvačite svaki zalogaj. Tako ćete biti svjesniji i količina koje stavljate u sebe, a mozak će imati dovoljno vremena signalizirati vam kad ste siti.

    2. Planirajte obroke

    Jedite dovoljno i kvalitetno svaki obrok kako ne biste pregladnili i pretrpali se prije spavanja. Koristite manje tanjire na koje ćete staviti puno povrća te sirovih proteina, predlaže registrirana dijetetičarka Gisela Bouvier za thehalthy.com.

  • 3. Redovno obavljajte nuždu

    Ne odgađajte odlaske na WC samo zato što niste u udobnosti svoga doma. To stvara pritisak u crijevima te izaziva nadutost i bolove. Ako patite od zatvora, uključite u svoju prehranu više vlakana.

    4. Intolerancija na laktozu

    Imate li često simptome nadutosti provjerite je li to povezano s konzumacijom mliječnih proizvoda. Intolerancija na laktozu je vrlo čest uzrok nadutosti, ali mnogi koji imaju taj problem nisu ga svjesni.

    5. Krećite se

    Najlakše, a i najugodnije je zaleći nakon obilnog obroka, ali nikako nije i najkorisnije. Čak i minimalno kretanje pomoći će vašem tijelu da probavi hranu pa se nećete osjećati naduti i tromi.

  • 6. Birajte što pijete

    Dijetetičarka Kitty Broihier upozorava kako kofein može uzrokovati proljev i probavne smetnje. Isto vam se može dogoditi od previše gaziranih pića koja uz to uzrokuju i žgaravicu, vjetrove te nadutost.

    Hidracija je važna, no najbolja je obična voda u koju možete dodati neki citrus. Naravno, ne morate ni potpuno prestati s kavom i gaziranim pićima, samo trebate znati kad je to najbolje za vaše tijelo, tvrdi.

    Ističe nadalje kako je kafu najbolje izbjegavati u poslijepodnevnim satima, a gazirana pića najbolje je izbjegavati prije odlaska u krevet.

    7. Jedite pametno

    Izbjegavajte presoljavanje hrane kao i konzumiranje gotove hrane koja već sadrži puno soli. Smanjite unos mahunarki i ne pretjerujte sa sirovim voćem i povrćem.

  • Također izbjegavajte hranu za koju ste primijetili da vam smeta, jer nije kod svakoga isto.

    Ipak neki uzroci nadutosti su prilično unverzalni:

    1. Masna hrana

    Usporava probavu pa hrana u želucu duže fermentira, a posljedica su nadutost i vjetrovi.

    2. Žvakaće gume

    Žvakanje vas tjera da progutate puno zraka.

    3. Pivo

    Uzrokuje nadutost, ali ne zbog svog sastava, nego zbog velike količine zraka koja se s njime popije. Kada točite pivo, pustite ga da malo odstoji kako bi imalo manje zraka u sebi.

  • 4. Povrće

    Brokula, repa, kupus, grah i leća, šparoge.

    5. Jabuke i kruške

    Ovo voće bogato je vitaminima i vlaknima, ali može uzrokovati nadutost. Ne morate ih izbaciti iz prehrane, ali možete ih jesti u manjim količinama odjednom da ne preopteretite želudac vlaknima. (Ordinacija.hr)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,